wersja5Relacja

W sobotę 24 września w Siedlcach odbył się V Festiwal Literatury Kobiet „Pióro i Pazur”. Ekonomik był reprezentowany przez silną 45-osobową grupę uczniów, nauczycieli, rodziców, absolwentów i Panią Dyrektor. Piętnastu uczniów przebrało się za różne postaci literatury polskiej i obcej. Ich barwne stroje i przygotowane transparenty zrobiły duże wrażenie na fotoreporterach, organizatorach i uczestnikach spotkania. Nasi „bohaterowie literaccy” pozowali do zdjęć i udzielali wywiadów. Wśród nich byli, m.in: Izabela Łęcka z „Lalki”, Barbara i Bogumił Niechcicowie z „Nocy i dni”, Zosia z „Pana Tadeusza”, Danusia z „Krzyżaków”, Jagna z „Chłopów”, Frida – tytułowa postać książki Barbary Mujica i liczni bohaterowie literatury fantasy. Braliśmy udział w happeningu przy fontannie, podczas którego czytaliśmy przyniesione ze sobą książki, prezentowaliśmy stroje i transparenty z hasłami promującymi czytanie. W Centrum Kultury i Sztuki uczestniczyliśmy w spotkaniu z amerykańską pisarką Joshilyn Jackson – gościem honorowym festiwalu oraz w gali wręczenia nagród polskim pisarkom. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i zachęcamy uczestników do wzięcia udziału w konkursie na relację z festiwalu.

W dniu 23.09.16 wszystkie klasy pierwsze pojechały na wycieczkę integracyjną do Chlewisk. Uczniowie wzięli udział w warsztatach integracyjnych z użyciem technik teatralno-artystycznych. Odbyły się również warsztaty profilaktyczno-edukacyjne dla młodzieży nt. dopalacze-narkotyki-bilet w jedną stronę, gry i zabawy ruchowe, wspólny posiłek, dyskoteka przy ognisku i rozmowy indywidualne uczniów z wychowawcą klasy. Uczniowie miło spędzili czas poznając się wzajemnie.

Przypominam, że czas składania deklaracji wstępnych mija 30 września 2016r. (piątek). Uczniowie klas maturalnych będą wypełniali deklaracje w szkole w środę 28.09.2016r.

W ramach Dni Języków Obcych gościmy w szkole dwie panie z USA, które prowadzą z uczniami konwersacje w języku angielskim. Przez trzy tygodnie Claudia Moore i Samantha Kopas, w ramach działań międzynarodowej organizacji Global Volunteers będą pomagały w doskonaleniu umiejętności językowych młodzieży.
Lekcje z native speakerami podnoszą motywację do nauki języków obcych. Uczniowie przedstawiają swoje plakaty o stanach w USA, tworzą projekty o reklamie, o środkach transportu. Przygotowują się też do matury ustnej, wykonując ćwiczenia egzaminacyjne.
Amerykanki dzielą się swoim doświadczeniem, zachęcają do rozmów i dyskusji. Dzięki temu młodzież może otworzyć się, pokonać bariery, dostrzec, że znajomość języka obcego jest narzędziem, które otwiera nowe możliwości.

W dniu 16.09.2016 delegacja klasy 2c reprezentowała naszą szkołę ze sztandarem w miejskich obchodach 77 rocznicy sowieckiej agresji na Polskę. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele garnizonowym odprawiona w intencji Obrońców Ojczyzny, poległych na wschodnich terenach II Rzeczpospolitej. Następnie poczty sztandarowe i delegacje przemaszerowały na Skwer Wileński, gdzie pod Pomnikiem V i VI Brygady Wileńskiej AK zostały złożone kwiaty i zapalone znicze. Zebrani wysłuchali okolicznościowych wystąpień oraz występu orkiestry wojskowej siedleckiego garnizonu.

W piątek 16 września 2016 r. 52 maturzystów z klas IVC, IVL i IIIF uczestniczyło w wycieczce do Warszawy. Celem wyjazdu był udział w Salonie Maturzystów organizowanym co roku w auli Politechniki Warszawskiej. Nasi uczniowie mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną kilkudziesięciu uczelni z całej Polski, otrzymać katalogi, broszury i materiały reklamowe, a także uzyskać wiadomości bezpośrednio od studentów lub pracowników naukowych tych uczelni.
Program wyjazdu obejmował także zwiedzanie Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN. Nasi maturzyści mogli poszukać tam odpowiedzi na takie pytania jak: pochodzenie człowieka, podbój lądów przez kręgowce czy tajemnica zagłady dinozaurów. Najwięcej uwagi wzbudzały oryginalne szkielety dinozaurów znalezione na pustyni Gobi i rekonstrukcja słynnego australopiteka „Lucy” zwanej pierwszą damą paleoantropologii - znaleziska sprzed 3,2 miliona lat.
Młodzieżą na wycieczce opiekowali się nauczyciele: Ewa Księżopolska, Katarzyna Łupińska, Tomasz Borkowski i Paweł Jakubik.