medal

108 uczniów klas czwartych Technikum nr 2 od 13 do 17 listopada br. zmagała się z pytaniami egzaminacyjnymi z kwalifikacji w zawodzie technik ekonomista, technik handlowiec, technik logistyk lub technik organizacji reklamy.
Zorganizowanie próbnych egzaminów zawodowych podyktowane jest troską i myślą o uczniach, którzy przygotowują się do egzaminów potwierdzających kwalifikacje w swoim zawodzie.

2 lutego 2018 roku odbędzie się pierwszy I etap, IV edycji Konkursu Wiedzy o Parlamencie Europejskim pod honorowym patronatem Pani Europoseł Julii Pitery. Głównym celem konkursu jest przybliżenie uczniom historii i działalności Parlamentu Europejskiego oraz polskich przedstawicieli w tej instytucji, a także propagowanie wiedzy na temat europejskiego rynku pracy, sytuacji młodzieży w Unii Europejskiej i możliwości jakie daje młodym ludziom członkostwo Polski w UE.
W kolejnym, II etapie konkursu, który odbędzie się 23 marca 2018 roku uczestnicy wystąpią z prezentacją: „Kim chcę zostać? Gdzie chcę żyć i pracować w przyszłości”. W zadaniu istotne będzie aby kreatywnie pokazać swoją wizję osobistej przyszłości. Dostrzec swój potencjał. Pokazać swoje pasje i zainteresowania oraz marzenia i cele, które pragnie się zrealizować. Zmieniający się rynek pracy, zwłaszcza ze względu na wszechobecną cyfryzację sprawia, że pojawiają się nowe zawody i możliwości pracy w globalnym świecie, może uczestnik dostrzega szansę w związku z tym? Jeśli tak – będzie mógł to pokazać. Cenne w zadaniu będzie również zaprezentowanie możliwości wynikających z członkostwa Polski w Unii Europejskiej w zakresie rozwoju osobistego i zawodowego, w tym zwłaszcza w zakresie swobody przemieszczania się i podejmowania wykształcenia lub pracy. Ten etap ma wyłonić zwycięzców, którzy oceniani będą zwłaszcza pod kątem umiejętności komunikacji w języku angielskim, a także zdolności autoprezentacji.
Konkurs jest adresowany do wszystkich uczniów szkół ponadgimnazjalnych w Siedlcach. Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Siedlcach oraz Biuro Krajowe Poseł do Parlamentu Europejskiego Julii Pitery. Współorganizatorem konkursu jest Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie Filia w Siedlcach.
Rejestracja uczestników do 30 stycznia 2018 roku! W załączeniu plakat konkursowy oraz regulamin, w którym zwarte są m.in. szczegółowe informacje dotyczące rejestracji.

Plakat konkursowy

Regulamin

Uczeń Technikum nr 2 Piotr Leśniak reprezentował Diecezję Siedlecką w Ogólnopolskim Koncercie Pieśni Patriotycznej.

W 99 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę 10.11.2017 r. odbyła się uroczysta akademia dla uczniów naszej szkoły. Wiersze C.K. Norwida, J. Słowackiego, E. Słońskiego przepięknie recytowali uczniowie z II FLO, III F LO, III R T. Natomiast patriotyczne pieśni brawurowo zostały wykonane przez chór szkolny pod kierunkiem p. T. Borkowskiego. Montaż poetycko – muzyczny został przygotowany przez p. A. Sempruch.

„Pieśni, z którymi szliśmy do wolności” – pod takim hasłem odbyło się 9.11.2017 r. wyjątkowe spotkanie w naszej szkole. W przededniu 99 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę śpiewano pieśni patriotyczne, które na przestrzeni lat odgrywały ważną rolę w historii, wyzwalały wolę narodowego przetrwania, wolę walki, poczucie wspólnoty i tożsamości narodowej, pozwalały nam- Polakom ojczyznę zachować, w ojczyźnie żyć i być z niej dumnym.
Spotkanie z pieśnią patriotyczną zorganizowano w ramach projektu edukacyjnego „100 lat niepodległej Polski”. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa „Józef Piłsudski w fotografii, malarstwie i pracach plastycznych uczniów”. Zaproszeni goście nie kryli wzruszenia, śpiewali i wspominali. To niezwykłe spotkanie pokoleń było dla nas potwierdzeniem słów Goethego: ”Gdzie usłyszysz śpiew, tam wejdź, tam dobre serca mają, źli ludzie, wierzaj mi, ci- nigdy nie śpiewają”.
Przy realizacji zadań przygotowujących uroczystość pracowali uczniowie pod kierunkiem nauczycieli: Anety Baran, Małgorzaty Połeć i Anny Pliszki. Zaproszenia na spotkanie z pieśnią patriotyczną przygotował pan Tomasz Borkowski. Wparcia w postaci pysznych słodkich ciasteczek udzielił pan Wojciech Radzikowski - Dyrektor Piekarni Ratuszowej Radzikowscy s.c. w Siedlcach. Koordynatorem działań była Barbara Adamiak.

W dniu 9 listopada 2017 roku klasa 2A, wraz z opiekunkami p. Edytą Mielniczuk i p. Wiolettą Pieńkowską, uczestniczyła w wycieczce przedmiotowej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Siedlcach. Wizyta rozpoczęła się poznaniem zasad obsługi „zusomatu” znajdującego się przy wejściu do placówki. Następnie uczniowie odwiedzili salę obsługi klienta, gdzie dowiedzieli się o kolejności i zasadach obsługi klientów. Potem p. Agnieszka Drzewowska zapoznała młodzież ze specyfiką funkcjonowania Oddziału ZUS w Siedlcach. Uczniowie dowiedzieli się, jakie są zadania ZUS, jakie rodzaje składek są wpłacane do ZUS, jakie rodzaje świadczeń są wypłacane z ZUS, jakie są obowiązki przedsiębiorcy wobec ZUS. Ostatnim punktem wycieczki było obejrzenie archiwum.