W dniu 08.11.2019 uroczyście świętowaliśmy 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wspominaliśmy bohaterską postawę polskich żołnierzy, którzy walczyli o Niepodległą Polskę oraz Polaków, którzy nawet pod zaborami pielęgnowali polskie tradycje, język i kulturę. Dzisiejsze święto było oddaniem hołdu i podziękowaniem naszym przodkom, dzięki którym możemy nazywać się dziś Polakami.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, nasza szkoła wzięła udział w akcji „Szkoła do hymnu”. Wspólnie odśpiewaliśmy Hymn Narodowy o symbolicznej godzinie 11:11.

Dzisiejsza uroczystość skłoniła nas do refleksji nad tym, jak bardzo możemy czuć się szczęśliwymi ludźmi, dzięki temu, że żyjemy w wolnym kraju. Bo, jak powiedział Adam Jerzy Czartoryski: „Wolność! Ty najpierwsza z własności człowieka, bez której inne nikną i szczęście ucieka...”.

W uroczystej akademii wzięły udział klasy: 1ap, 1cg, 2a, 3a, 4c.

Uroczystość przygotowali uczniowie z klas: 1fg, 1rg, 1ap, 2f, 4l pod kierunkiem pań Karoliny Ochnik i Emilii Woźniak. Oprawę muzyczną przygotował pan Tomasz Borkowski.

W uroczystej akademii wzięły udział klasy: 1ap, 1cg, 2a, 3a, 4c,

W bieżącym roku szkolnym, w sesji zimowej, do egzaminów zawodowych przystąpi 110 uczniów klas maturalnych. Od 4 do 8 listopada br. trwają próbne egzaminy zawodowe z czterech kwalifikacji: A.36. Prowadzenie rachunkowości, A.22. Prowadzenie działalności handlowej, A.32. Organizacja i monitorowanie przepływu zasobów i informacji w jednostkach organizacyjnych i A.27. Organizacja i prowadzenie kampanii reklamowej. Powodzenia!

7 listopada 2019 r. o godzinie 1100 19 uczniów weźmie udział w Zawodach Szkolnych Olimpiady Statystycznej. Życzymy powodzenia! Uczestnicy olimpiady będą rozwiązywać testy on-line.

Olimpiada

W ramach XXI Festiwalu Nauki i Sztuki organizowanego przez Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach w  dniu 17 października 2019 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Siedlcach odbyły się warsztaty językowo – artystyczne „When you are tired of London , you are tired of life” – Z wizytą u Big Bena – gry i zabawy multimedialno-językowe. London – escape room, London tea room. organizowane przez p. Annę Wereszczyńską i p. Renatę Kulik i uczniów klasy 4l szkoły. Zajęcia były prowadzone w języku angielskim. W warsztatach wzięli udział uczniowie klasy VII i VIII z Zespołu Szkół w Krynce. Uczniowie poprzez gry i zabawy multimedialno – językowe poznali ciekawostki o Londynie i rodzinie królewskiej. Uczniowie również zostali zaproszeni na „herbatkę do Królowej Elżbiety”. Siódmoklasiści i ósmoklasiści za aktywne uczestnictwo w warsztatach zostali nagrodzeni licznymi nagrodami i dyplomami.

25 października gościliśmy w naszej szkole osoby starsze z Siedlec i okolic w ramach Dnia Seniora organizowanego wspólnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Przedsięwzięcie odbyło się pod hasłem „Zdrowi, bezpieczni, aktywni”. Przybyłych gości uroczyście powitali: pani Jolanta Duk – dyrektor ZSP nr 2 i pan Marek Paczuski – dyrektor Oddziału ZUS w Siedlcach. Uczestnikom zaprezentowano ważne i interesujące prelekcje. Pani Aneta Tchórzewska (ZUS Oddział Sielce) omówiła emerytury i renty wypłacane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz najważniejsze zmiany w przepisach emerytalno-rentowych. Sierż. Sztab. Małgorzata Mazurek (Komenda Miejska Policji w Sielcach) w trosce o bezpieczeństwo finansowe seniorów przestrzegała przed konsekwencjami nierozważnych zakupów. Uczniowie Ekonomika dokonali uroczystego podsumowania I edycji autorskiego projektu społecznego Olabogababciu, którego celem jest m.in. informowanie seniorów o potencjalnych oszustwach i wyłudzeniach. Przedstawili uczestnikom spotkania dotychczasowe dokonania i sukcesy oraz podziękowali sponsorom i partnerom za wsparcie i zaufanie. Następnie o tym, jak działa przyjmowanie wezwań i wysyłanie w teren ratowników medycznych oraz sytuacjach wymagających udzielenia pierwszej pomocy opowiadała pani Małgorzata Mielczarek z Centrum Dyspozytorskiego Ratownictwa Medycznego w Siedlcach. Mł. bryg. Maciej Pietrzak z KM Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach omówił sposoby zapobiegania pożarom w mieszkaniach. Korzyści wynikające z posiadania konta w banku oraz bezpieczne bankowanie przybliżył seniorom pan Radosław Łukasiewicz z Banku Pocztowego. Seniorom dodatkowych informacji i porad udzielali specjaliści przy stanowiskach eksperckich. Przybyłym gościom czas umilały piosenki, prezentowane między prelekcjami, w wykonaniu uczniów Ekonomika oraz słodki poczęstunek.

Poruszane zagadnienia z pewnością przydadzą się wszystkim, nie tylko seniorom, w codziennym życiu. Wierzymy, że uczestnicy Dnia Seniora spędzili czas zarówno miło, jak i pożytecznie.