Zlote technikum 2020

ksiazka

Katalog online

Lista książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Konkurs na najlepszą książkę popularnonaukową wydaną w Polsce w 2019 roku został rozstrzygnięty. Już po raz piąty zorganizowali go wspólnie Uniwersytet Jagielloński i Portal Mądre Książki. Statuetki Euklidesa wręczono zwycięzcom 22 maja na gali on-line w ramach Copernicus Festival.

Nagroda Główna powędrowała do książki „What the F. Co przeklinanie mówi o naszym języku, umyśle i nas samych” autorstwa Benjamina K. Bergena, tłumaczenie: Zuzanna Lamża, Wydawnictwo Copernicus Center Press.

• Nagroda Główna w kategorii: książka dla dzieci – „Śmieci” autorstwa Gerdy Raidt, tłumaczenie: Katarzyna Łakomik, Wydawnictwo Babaryba
  • Nagrodę społeczności akademickiej UJ otrzymał Artur Wójcik z książką „Fantazmat Wielkiej Lechii. Jak pseudonauka zawładnęła umysłami Polaków”, Wydawnictwo Napoleon V.
  • Nagroda Internautów i Czytelników Gazety Wyborczej dla książki „Wielcy naukowcy” Marcina Jamkowskiego i Macieja Szymanowicza , Wydawnictwo Dwukropek.
  • Nagrodę Redaktorów Portalu Mądre Książki otrzymuje Seth Mnookin i jego „Wirus paniki”, tłumaczenie: Hanna Pustuła-Lewicka, Wydawnictwo Czarne.

Madra ksiazka

Źródło: http://madraksiazkaroku.pl/

Książki z autografami, premiery od blisko 40 wydawnictw, wirtualne spotkania z ponad 30 polskimi i zagranicznymi autorami na żywo oraz rabaty cenowe – to wszystko czeka na miłośników książek w dniach 20-26 maja w ramach pierwszych  Wirtualnych Targów Książki  organizowanych przez Empik.Przez cały tydzień czytelnicy będą mogli w bezpiecznej przestrzeni zacisza domowego spotkać się z polskimi i zagranicznymi autorami, zakupić wyczekiwane tytuły w wersji papierowej lub cyfrowej, a nawet zdobyć autografy. Rozmowy z pisarzami przyjmą dwie formy. Pierwszą będzie studio festiwalowe prowadzone na profilu Empik.com na Facebooku, w którym prowadzący spotkają się z wydawcami i autorami. Drugą „sceną” targów będzie Instagram – transmisje na żywo, podczas których dziennikarze literaccy przez konto Empiku na Instagramie będą łączyć się z popularnymi autorami. Wszystkie wydarzenia w ramach Wirtualnych Targów Książki są ogólnodostępne, bezpłatne i nie wymagają wcześniejszych zapisów. Dokładny harmonogram spotkań i akcji towarzyszących dostępny jest na stronie Empiku.

Źródło: www.booklips.pl

„Wiersze w mieście” to akcja promująca współczesną europejską poezję. Jej tegoroczna, czwarta już edycja jest nietypowa. Dotychczas polegała na tym, że poetyckie teksty można było przeczytać w przestrzeni publicznej w całej Warszawie. Tym razem wiersze dostępne są w Internecie od 15 kwietnia do 15 maja. Można je nie tylko przeczytać, ale też posłuchać. Nagrano 19 wierszy współczesnych poetów przedstawiających artystyczne spojrzenie na kwestię ekologii, troskę o planetę i jej stan. Tegoroczna odsłona „Wierszy w mieście” jest wyjątkowa z uwagi na sytuację, w jakiej znalazł się cały świat z powodu pandemii. Wszystkie wiersze biorące udział w akcji można przeczytać i wysłuchać (po polsku i w języku oryginału) na stronie www.wierszewmiescie.eu.

wiersze

Drodzy Czytelnicy!

Niestety, w czasie epidemii koronawirusa nie możemy spotkać się z Wami bezpośrednio w bibliotece szkolnej. Proponujemy zatem skorzystanie z e-usług Biblioteki Pedagogicznej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siedlcach. Obie biblioteki, swoim czytelnikom posiadającym karty, umożliwiają bezpłatny dostęp do e-booków na platformie książek elektronicznych IBUK Libra. Platforma udostępnia publikacje w wersji elektronicznej, która umożliwia nie tylko czytanie, ale także zaawansowaną pracę z tekstem. Miłej lektury!

W związku z ogłoszeniem stanu epidemicznego i kształceniem na odległość proponujemy czytanie online. Zachęcamy do korzystania z zasobów internetowych, m.in.:

- Biblioteka Cyfrowa Polona
- Wolne Lektury
- Fundacja Powszechnego Czytania
- Portal lektury.gov.pl
- Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej
- Śląska Biblioteka Cyfrowa
- Narodowe Archiwum Cyfrowe
- Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa
- Cyfrowe Muzeum Narodowe
- Instytut Książki
- Ninateka
- Fototeka
- epodreczniki.pl
- Booklips.pl
- Czytaj.pl
Polecamy również:
- blogi poszczególnych pisarzy
- filmowe, teatralne adaptacje i ekranizacje dzieł literackich
- bieżące wydarzenia kulturalne i literackie, np. spotkania autorskie online.

Życzymy bezpiecznej i miłej lektury.