Kronika wydarzeń

2010/2011

Strona główna

 

 

 

 

 

 

 

22.06.2011

Dnia 22 czerwca 2011 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Atmosfera uroczystości była niezwykle podniosła, a zarazem pełna radości. Dyrekcja Szkoły, nauczyciele przedmiotów oraz przedstawiciele Rady Rodziców mieli przyjemność wręczenia nagród i wyróżnień najlepszym uczniom za osiągnięcia  w nauce i godne reprezentowanie naszej szkoły.

Robert Borkowski

<zobacz foto>

13.06.2011

103 uczniów technikum i 21 zasadniczej szkoły zawodowej przystąpiło w dniu 13 czerwca 2011 r. do egzaminu zawodowego - etapu pisemnego.

W dniach 14-15 czerwca uczniowie zdawali etap praktyczny tego egzaminu.

Dla uczniów zasadniczej szkoły zawodowej egzamin zawodowy - etap praktyczny będzie miał miejsce w dniach od 28 czerwca do 1 lipca 2011 r.

Wyniki egzaminu będą znane w końcu sierpnia.

Ewa Nowak

13.06.2011

Wycieczka Paryż – Eurodisneyland

W dniach 6-12 czerwca 2011roku byliśmy na wspaniałej wycieczce!!!

Uczestnikami wycieczki byli:

z kl. IG LO: Płotczyk Kamil,  Kniotek Magdalena, Drabio Katarzyna, Jastrzębska Martyna

z kl. IF: Błoński Jakub

z kl. IIA: Wereda Sylwia, Mazurek Monika

z kl. IIB: Chwalczyk Marta

z kl. IIC: Dębowska Ilona, Wojewódzka Paulina

z kl. IIIF LO: Jaroszuk Monika, Kielak Dawid, Petelczyc Piotr

Organizatorem i opiekunem była pani wicedyrektor  Barbara Adamiak. Wycieczkę odbyliśmy w towarzystwie koleżanek i kolegów z PG nr 4 w Siedlcach. Pilotem była pani Barbara Talacha z biura „Halla”.

Oto atrakcje Paryża, które widzieliśmy:

Pola Elizejskie, Łuk Triumfalny, Plac Zgody z obeliskiem z Luksoru, Dzielnica Łacińska a w niej słynna uczelnia wyższa - Sorbona, Panteon, Ogrody Luksemburskie, najstarsza część miasta – wyspa La Cite – katedra Notre Dame, Centrum Pompidou z awangardową fontanną Strawińskiego,  Plac Vendome – dom, w którym mieszkał i zmarł F. Chopin, kolumna z posagiem Napoleona, bazylika Sacre Coeur, plac artystów Du Tertre, budynek kabaretu Mulin Rouge.

Odbyliśmy czarujący rejs statkiem po Sekwanie i  spacer po dzielnicy Montmartre – na  cmentarzu Per Lachaise odwiedziliśmy  grób F. Chopina, w  godzinach popołudniowych złożyliśmy wizytę w największym muzeum świata Luwr. Czwarty dzień rozpoczęliśmy od podziwiania  panoramy miasta z wieży Eiffla.

Cudownym „deserem” po paryskich wrażeniach był całodniowy pobyt w Eurodisneylandzie – niezwykłym parku rozrywki. W krainie fantazji spotkaliśmy się z królewną Śnieżką, krasnalami i innymi postaciami z filmów Walta Disneya.

Czekały na nas liczne karuzele i podniebne podróże, dom duchów i podziemia piratów. Uczestniczyliśmy też w niezwykłej bajkowej paradzie, która z całą pewnością  na długo zostanie w naszej pamięci!

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na kilka godzin w  Adrszpach w Czechach, gdzie malowniczym szlakiem wzdłuż rzeczki Metui poznaliśmy  niezwykłe Skalne Miasto.

Do Siedlec wróciliśmy pełni wrażeń i marzeń o kolejnych wyprawach…. 

 Barbara Adamiak

<zobacz foto>

10.06.2011

W piątek 10 czerwca 2011 r. w godzinach popołudniowych odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego klasy II Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 2. Uroczystość ukończenia szkoły prowadzili uczniowie klasy 1 AZ. Imprezę uświetnił swoim występem zespół wokalny pod kierownictwem p. Tomasza Borkowskiego i ks. Karola Jakubiaka. Siedem piosenek zaśpiewanych w ramach koncertu „Muzyczne Wakacje” zawierało w sobie najważniejsze przesłania dla absolwentów kończących szkołę i wprawiło wszystkich w nostalgiczno-refleksyjny i jednocześnie wakacyjny nastrój. Na uwagę zasługuje fakt, że uczennice Patrycja Pietrak i Hanna Korycińska otrzymały specjalną finansową Nagrodę Kopernikowską dla uczniów z najlepszą średnią ocen w okresie nauki. Nagrodzonym gratulujemy, a wszystkim absolwentom życzymy samych sukcesów w dorosłym życiu.

                                                                                                          Szymon Maciołek

<zobacz foto>

06.06.2011

Uczennica technikum Ewa Kruk zdobyła 3 miejsce w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Statystycznego organizowanego przez Główny Urząd Statystyczny. Na konkurs wpłynęło 1350 prac. To już drugie zwycięstwo tej uczennicy. Opiekunem uczennicy jest nauczyciel statystyki Ewa Nowak.

Ewa Nowak

02.06.2011

W dniu 2 czerwca 2011 r. uczniowie klas IB, IF i IIF udali się na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Program wyjazdu obejmował zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik wraz z zajęciami interaktywnymi, wizytę w Łazienkach Warszawskich, gdzie przewodnik zapoznał nas z historią Powstania letniej rezydencji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Kolejnym punktem programu był Teatr Buffo, gdzie obejrzeliśmy musical „Metro”. Muzyka, śpiew i choreografia, efekty specjalne podczas spektaklu wywarły niesamowite i niezapomniane wrażenia.  

 Renata Kulik

<zobacz foto>

02.06.2011

Dnia 2 czerwca uczniowie klas 2a i 3a byli na wycieczce w Warszawie. Na początek odwiedzili Stare Miasto, Giełdę Papierów Wartościowych,  a następnie udali się do Narodowego Banku Polskiego. Tam uczestniczyli w nietypowej lekcji ekonomii, z której dowiedzieli się o historii bankowości centralnej w Polsce, roli banku centralnego w gospodarce, poznali dzieje pieniądza oraz nauczyli się rozpoznawania autentyczności banknotów i bezpiecznego korzystania z kart płatniczych. Jednym ze zwiedzanych miejsc w NBP była Biblioteka Centralna NBP, która gromadzi książki (ok. 120 tys.) i czasopisma (39 tys.) o tematyce ekonomicznej, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień bankowości i pieniądza. Najstarsze publikacje mają prawie 250 lat. Następnie spotkali się z pracownikami Mennicy Polskiej, którzy w ciekawy sposób opowiedzieli o produkcji monet i pracy mincerza - tak w średniowiecznej Polsce nazywano urzędnika królewskiego zajmującego się kontrolą monet będących w obiegu, ich wymianą oraz ściganiem i karaniem fałszerzy. Kolejne wyjątkowe miejsce to Santo Subito wystawa numizmatyczna poświęcona bł. papieżowi  Janowi Pawłowi II. Papież Polak jest jedyną osobą, którą jeszcze za życia upamiętniono na monetach kolekcjonerskich. Przez ostatnie 29 lat NBP wyemitował 50 srebrnych i złotych monet kolekcjonerskich upamiętniających pontyfikat JP II. Po obejrzeniu wystawy zabytkowych maszyn liczących, każdy mógł wziąć do ręki sztabę złota ważącą 12,5 kg, wybić specjalny żeton okolicznościowy dukat koronny Zygmunta Starego, zaprojektować własną kartę płatniczą i pograć w gry multimedialne. Na koniec chętni przymierzali kamizelkę kuloodporną. Ostatnim punktem naszego wyjazdu były niedawno otwarte multimedialne fontanny u podnóża Starówki. Ochłodzeni kroplami, a niektórzy strumieniami wody, zmęczeni, ale zadowoleni udaliśmy się w drogę powrotną do domu.

Opiekunami młodzieży w tym dniu były panie: Grażyna Lech, Bogumiła Orzełowska i Małgorzata Sawicka.

                                                                                                           Grażyna Lech

<zobacz foto>

20.05.2011

Dnia 20 maja 2011 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Siedlcach odbyła się konferencja zamykająca projekt „Europejska praktyka zawodowa gwarancją lepszej pracy” z programu Leonardo da Vinci.

Na konferencję przybyli przedstawiciele władz samorządowych: pani Anna Sochacka – Zastępca Prezydenta Miasta Siedlce, pan Piotr Karaś – Przewodniczący Rady Miasta,  pan Sławomir Kurpiewski – Naczelnik Wydziału Edukacji; a także pani Danuta Nurzyńska-Wereszczyńska – St. Wizytator z Kuratorium Oświaty, pani Urszula Wyrzykowska-Dudek – dyrektor SCDiDN w Siedlcach, oraz dyrektorzy szkół, koordynatorzy projektu, nauczyciele i uczniowie.

Podczas konferencji szkolny koordynator projektu – pani Kamila Wereszczyńska przedstawiła informacje dotyczące projektu „Europejska praktyka zawodowa gwarancją lepszej pracy”, a następnie beneficjenci oraz ich opiekunowie pani Hanna Sienkiewicz-Kaya i pan Szymon Maciołek, zaprezentowali rezultaty osiągnięte dzięki uczestniczeniu w projekcie.

W czasie konferencji głos również zabrali pani Anna Sochacka i pan Piotr Karaś, którzy mówili o korzyściach i niezwykłym doświadczeniu jakie młodzież zdobyła dzięki stażom zawodowym  odbytym we włoskich przedsiębiorstwach.

Na zakończenie pani dyrektor Ewa Nowak uroczyście wręczyła uczniom certyfikaty potwierdzające ukończenie 3-tygodniowego stażu we Włoszech.

Kamila Wereszczyńska i Hanna Sienkiewicz-Kaya

<zobacz foto>

19.05.2011

Dnia 19 maja 2011 roku uczniowie klas: 2A, 2B, 3A i 3B (45 osób) w ramach projektu „Lepszy w zawodzie” uczestniczyli w wycieczce zawodoznawczej do instytucji finansowych. Program naszego jednodniowego pobytu w Warszawie był bardzo napięty. Na początku odwiedziliśmy Centrum Informacji Europejskiej MSZ, gdzie spotkaliśmy się z Wiceministrem  Spraw Zagranicznych panem Janem Borkowskim, który w interesujący sposób przybliżył nam  historię Unii Europejskiej i na pamiątkę naszego udziału w lekcji europejskiej dokonał wpisu do kroniki szkolnej. Następnie pan Aureliusz Wlaź – pracownik MSZ RP przeprowadził bardzo ciekawy wykład nt. Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. Spotkanie zakończyło się mini konkursem, w którym nagrodami były różne gadżety z logo Polskiej Prezydencji w UE.

Kolejnym punktem programu naszej wycieczki była wizyta w Głównym Urzędzie Statystycznym. Tam wysłuchaliśmy wykładów ilustrowanych multimedialnie  o funkcjonowaniu GUS, metodologii statystycznej i Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2011, po czym odwiedziliśmy bibliotekę GUS i informatorium, w którym otrzymaliśmy różne upominki i publikacje GUS. 

Następnie udaliśmy się do centrum handlowego Złote Tarasy, gdzie w jednej z restauracji czekał już na nas smaczny obiad. Po nim kolejna uczta, tym razem duchowa – musical wszech czasów „Les Miserables” w Teatrze Roma.

Pełni wrażeń i emocji wróciliśmy do Siedlec  po północy.

Grażyna Lech

<zobacz foto>

19.05.2011

W dniu 22 marca 2011 uczniowie czterech klas pierwszych naszej szkoły wzięli udział w etapie finałowym Międzynarodowego Konkursu „Matematyka bez granic – senior”.

Ideą Międzynarodowego Konkursu „Matematyka bez granic” jest otwarcie mentalnych granic pomiędzy: krajami Unii Europejskiej oraz krajami z innych regionów świata, matematyką i językami obcymi oraz samymi uczniami.

Konkurs miał na celu podniesienie:

bullet

zainteresowania uczniów matematyką,

bullet

stopnia zaangażowania wszystkich uczestników grup w realizacji wspólnie ustalonego celu,

bullet

własnej inicjatywy i rozwijanie twórczej aktywności uczniów,

bullet

kształtowanie umiejętności pracy w grupach,

bullet

stopnia opanowania języków obcych.

Otrzymaliśmy wyniki konkursu, w którym brały udział klasy: I A, I B, I F, I G. Najwięcej punktów w naszej szkole uzyskali uczniowie klasy IG.

Gratulujemy uczniom, którzy podjęli wysiłek zmagania się z konkursowymi zadaniami.

Joanna Kot

06.05.2011

W dniach 1 – 5 maja 2011 roku dwie uczennice naszej szkoły z klasy IIA – Karolina Stańska i Sylwia Niedziółka odwiedziły Belgię. Wyjazd był główną nagrodą w konkursie „Polska tradycja w Europie”, do którego dziewczęta przystąpiły w lutym b.r. Głównym punktem wycieczki było zwiedzanie Parlamentu Europejskiego w Brukseli, poznanie jego struktury i zasad funkcjonowania. W parlamencie przywitał nas europoseł Jarosław Kalinowski, sponsor i organizator wycieczki. Wiele nam opowiedział o swojej pracy, odpowiadał na nasze pytania, pokazał wszystkim główną salę obrad, ugościł obiadem, a wieczorem zaprosił na uroczystą kolację podczas której poznawał uczestników wycieczki, ich zainteresowania, pasje. W czasie wyjazdu nie zabrakło również okazji na zwiedzanie stolicy Belgii, wszystkich urzekła piękna i zabytkowa Starówka. Gotyckie i neogotyckie katedry, renesansowe kamienice, barokowe kościoły tworzą niepowtarzalny klimat tego miasta. Wrażenie na odwiedzających robi także rezydencja króla Alberta II, który mieszka w Brukseli. Ponadto w programie wycieczki znalazły się również dwa inne miasta Belgii: Ostenda – miasto portowe nad Morzem Północnym i Brugia – nazywana „Flamandzką Wenecją” ze względu na niezwykłą architekturę, dorożki i gondole w  kanałach, które łączą miasto z morzem.

Wycieczka do Belgii była nie tylko wspaniałą nagrodą, ale przede wszystkim niezapomnianą przygodą.

Anna Pliszka

<zobacz foto>

06.05.2011

W dniu 6 maja 2011 r. nasza szkoła wzięła udział w obchodach IV Siedleckiego Jarmarku św. Stanisława. Szkoła zaprezentowała swoje osiągnięcia i nową ofertę edukacyjną.

Jolanta Duk

<zobacz foto>

04.05.2011

190 osób z 195 zgłoszonych przystąpiło w dniu 4 maja 2011 r. do egzaminu maturalnego z języka polskiego.

Ewa Nowak

<zobacz foto>

29.04.2011

W dniu 29 kwietnia 2011r. odbyło się zakończenie roku szkolnego 2010/2011 klas maturalnych. O godz. 12:00 została odprawiona w Kościele Katedralnym Msza Św. w intencji maturzystów oraz ich wychowawców i nauczycieli. O godz. 13:30 w sali gimnastycznej naszej szkoły rozpoczęła się część oficjalna uroczystości pożegnania maturzystów.
Na początku tej uroczystości wygłosiła przemówienie Pani Dyrektor Ewa Nowak. Następnie Pani Dyrektor wręczyła świadectwa ukończenia szkoły z wyróżnieniem, nagrody i dyplomy. Maturzyści przekazali szkole swoje pamiątkowe tabla, a w dowód swojej wdzięczności wręczyli kwiaty dyrekcji, nauczycielom i pracownikom szkoły.
Po części oficjalnej, nastąpiła część artystyczna przygotowana przez uczniów z klasy 3B, 3C, 1F, 2G.

 Kamila Wereszczyńska,  Edyta Mielniczuk

<zobacz foto>

29.04.2011

Dnia 29 kwietnia 2011r. w naszej szkole odbył się apel poświęcony rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość przygotowała klasa I F.

Grzegorz Jastrzębski

<zobacz foto>

28.04.2011

Dnia 28 kwietnia 2011 r. odbyła się konferencja podsumowująca realizację w naszej szkole projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej „Lepszy w zawodzie”. W konferencji wzięła udział Pani Katarzyna Wawryniuk  - koordynator projektu i inspektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Siedlce, Pani Renata Mątewka – kierownik kursów CDN Optima i Obsługi kas fiskalnych,  nauczyciele prowadzący zajęcia w ramach projektu oraz młodzież uczestnicząca w zajęciach i wycieczkach. Uczniowie otrzymali certyfikaty ukończenia kursów i koła ekonomicznego.

Jolanta Duk

<zobacz foto>

28.04.2011

...On był przebity za nasze grzechy, zdruzgotany za nasze winy.

Te słowa szczególnie trafiają do każdego z nas w okresie Świąt Wielkiej Nocy. Dlatego w tym wyjątkowym czasie  w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Siedlcach została wystawiona sztuka mająca na celu przybliżyć istotę śmierci i zmartwychwstania Jezusa.

Dnia 28 kwietnia 2011 roku na scenie w sali gimnastycznej Ekonomika odbył się spektakl teatralny Dzień Sądu. Scenariusz przedstawienia - autorstwa ks. Michała Wawerskiego – powstał na podstawie sztuki J. Zawieyskiego. W przedstawieniu wystąpili uczniowie klasy I F i Piotr z I C. Młodzi artyści wcielili się w role: Piłata z Pontu, jego żony Klaudi, apostołów, Faryzeuszy, arcykapłana żydowskiego Kajfasza i jego kapłanów, świadków oraz tłumu, który  atakował, oskarżał i domagał się śmierci Jezusa. Grający na scenie poprzez swoje kreacje aktorskie przybliżyli wszystkim zgromadzonym – uczniom całej szkoły, Dyrekcji i nauczycielom -  ten straszny dzień – Dzień Sądu nad Jezusem. Stroje z epoki, scenografia (m.in. ogród oraz komnaty w pałacu Piłata) i muzyka podkreśliły wymowę sztuki.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację tego przedstawienia jak również wszystkim, którzy swoją obecnością uświetnili to widowisko.

Anna Pliszka, ks. Karol Jakubiak

<zobacz foto>

15.04.2011

Dnia 15 kwietnia 2011r. klasa II g wzięła udział w Dniach Otwartych na Wydziale Nauk Ścisłych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Młodzieży zostały zaprezentowane oferowane kierunki kształcenia: chemia, fizyka, informatyka, matematyka. Przyszli maturzyści mieli okazję obejrzeć bazę naukowo-dydaktyczną uczelni, porozmawiać z profesorami, studentami uczelni. Zostały im również przedstawione projekty unijne realizowane przez uczelnię.

Miejmy nadzieję, że to spotkanie ułatwi uczniom kl. II g planowanie własnej przyszłości.

Ewa Księżopolska

<zobacz foto>

14.04.2011

Dnia 14 kwietnia br. uczniowie z klasy II c, III c  i IV c  uczestniczyli w wycieczce zawodoznawczej  do wielkopowierzchniowego centrum handlowego do Warszawy, współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu „Lepszy w zawodzie”.

W programie wyjazdu było poznanie specyfiki funkcjonowania hipermarketu Real-Ursynów. Następnie uczestnicy wycieczki udali się na lekcję europejską na temat „Studia, praca, wolontariat w krajach Unii Europejskiej”, która została przeprowadzona w Centrum Informacji Europejskiej.  Kolejnym punktem był lunch w restauracji Moulin Rouge w Złotych Tarasach. Uwieńczeniem wycieczki był udział w przedstawieniu „Les Miserables” według „Nędzników” Wiktora Hugo w Teatrze Muzycznym Roma.

 Kamila Wereszczyńska, Katarzyna Kardas

<zobacz foto>

13.04.2011

Cała Polska czyta wiersze Czesława Miłosza. A my? My recytujemy.

Uczniowie z klas: I D, II C, III E i IVA przygotowali „Spotkanie z poezją Czesława Miłosza”. Pragnęli przybliżyć zebranym postać i poezję wybitnego rodaka. Krótki film ukazał najważniejsze wydarzenia z życia poety, w tym moment wręczenia Nagrody Nobla w 1980 roku.

Recytatorzy zaprezentowali wybrane wiersze pochodzące z różnych okresów twórczości. Utwory „Ostatnie głosy”, „W mojej ojczyźnie” ukazywały kraj lat dziecinnych widziany oczami młodego twórcy.Na rolę poety w trudnych czasach wojny zwracały uwagę teksty „Campo di Fiori”, „W Warszawie”.

Pojawiły się również wiersze ujawniające zagrożenia człowieka w świecie pełnym konfliktów: „Do polityka”, „Który skrzywdziłeś”. Wzruszenia Czesława Miłosza związane z odwiedzinami po latach rodzinnych stron nad Niewiażą wyrażały utwory „Pewna okolica”, „Łąka”.

Uczniowie zaprezentowali wybrane teksty najpiękniej, jak potrafili.

 Henryka Skwierczyńska-Tobiasz

<zobacz foto>

11.04.2011

Klasa IB brała udział w III edycji zbiórki Banku Żywności w dniach 7-8-9 kwietnia. W tych dniach uczniowie klasy IB podzieleni zostali na zespoły 2 osobowe, które zbierały żywność dla rodzin ubogich na Święta Wielkanocne. Kwestowali w sklepach: Delikatesy PSS” oraz „Biedronka” (w D.H. Atol)

Dzięki zaangażowaniu uczniów kl. IB i ofiarności ludzi w II edycji na Święta Bożego Narodzenia,  klasa IB zebrała materiały spożywcze w ilości 600kg, które zostały przekazane do Urzędu Gminy oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Tarłowie woj. Świętokrzyskie, za co otrzymaliśmy dyplom i podziękowania od Prezesa Zarządu Banku Żywności w Siedlcach.

„Jesteśmy zaangażowani w niesienie pomocy i cieszy nas, że mogliśmy pomóc ludziom na tak dużą skalę” – uczniowie klasy IB wraz z wychowawczynią p. Renatą Kulik.

Renata Kulik

<zobacz foto>

08.04.2011

W dniach 7 i 8 kwietnia 2011 r. odbyły się Dni Otwarte w naszej szkole. W sumie do ZSP nr 2 przybyło 701 uczniów z siedleckich i okolicznych gimnazjów.  Najwięcej gimnazjalistów przyjechało z Mokobód, Suchożebr, Kotunia, Zbuczyna, Przesmyk. Młodzież odwiedzająca mury Ekonomika mogła zapoznać się z profilami i kierunkami klas liceum, technikum i ZSZ. Każdy gimnazjalista miał okazję zwiedzić szkołę, obejrzeć jej pracownie, poznać starszych kolegów i nauczycieli. Niewątpliwie atrakcją była możliwość obejrzenia fragmentu wybranej lekcji.

Ewa Księżopolska

<zobacz foto>

07.04.2011

Dnia 7 kwietnia 2011 roku uczniowie klasy I F w towarzystwie  p. pedagog z naszej szkoły i p. psycholog z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Siedlcach udali się do Domu Pracy Twórczej Reymontówka w Chlewiskach na zajęcia z komunikacji interpersonalnej połączonej z elementami integracji.

Młodzież w miłej atmosferze spędziła czas na zajęciach z komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Nie zabrakło również zabaw i zadań służących integracji, jak na przykład nakrywanie stołów, ustawianie krzeseł, wspólna kawa, herbata, obiad i dyskusje, którym nie było końca. Dodatkową atrakcją stało się zwiedzanie dworu z przewodnikiem, poznanie historii i faktów dotyczących życia i twórczości autora Chłopów. Niewątpliwie spacer po pięknym i wiosennym już ogrodzie był kwintesencją wszystkiego.

Warto podkreślić, że punktem nadprogramowym był wykład p. Artura, który pojechał z nami do Chlewisk, aby opowiedzieć wszystkim o funkcjonowaniu Wioski Dziecięcej SOS w Siedlcach, o zadaniach opiekunów – „rodziców” dzieci osieroconych, które dopiero w wiosce oprócz schronienia znajdują miłość, bezpieczeństwo i ciepło ogniska domowego. Dostaliśmy zaproszenie do Wioski Dziecięcej, aby poznać rodzinę p. Artura i jego wspaniałą siódemkę dzieci. Z pewnością skorzystamy.

Anna Pliszka

<zobacz foto>

06.04.2011

W dniach 5.04.2011 – 6.04.2011 odbył się,  już po raz drugi,  próbny egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe w etapie pisemnym i praktycznym. Uczniowie klas technikum sprawdzali swoje umiejętności i wiedzę z zakresu ekonomii, rachunkowości,  logistyki i handlu. Klasy technika ekonomisty pisali egzamin w ramach „Diagnozy przed egzaminem zawodowym” prowadzonej w całej Polsce przez wydawnictwo zawodowe WSiP.

Mamy nadzieję, że dzięki tym próbom właściwy egzamin już w czerwcu  będzie zdany na wysokim poziomie.

Jolanta Duk

<zobacz foto>

04.04.2011

W dniach 1.04.2011 – 2.04.2011 już po raz piąty odbyła się w szkole akcja „Pomagamy wypełniać PIT-y”. Uczniowie pod czujnym okiem nauczycieli ekonomistów wypełniali zeznania podatkowe za 2010 rok mieszkańcom Siedlec i okolicznych  miejscowości.

Przed akcją odbył się konkurs organizowany przez Urząd Skarbowy w Siedlcach pod nazwą „Szybki PIT w Siedlcach”. Zadaniem uczestników konkursu było wypełnienie deklaracji podatkowej według danych opracowanych przez komisję konkursową. Zwycięskie zespoły,  które najszybciej (kilka minut) rozliczyły podatnika otrzymały nagrody.

Jolanta Duk

<zobacz foto>

01.04.2011

Dnia 1 kwietnia uczniowie klasy 1d  uczestniczyli w ramach wycieczki zawodoznawczej w Międzynarodowych Targach Turystyki – LATO 2011 w Warszawie. Na targach prezentowało się ponad 400 wystawców. Uczniowie mieli okazję poznać ofertę turystyczną, krajową i zagraniczną biur podróży, atrakcje turystyczne krajów, regionów, gmin, miast. Z zainteresowaniem podziwiali różnorodność i pomysłowość prezentacji stanowisk wystawienniczych. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających był udział w konkursach organizowanych przez wielu wystawców. Pełni wrażeń, zaopatrzeni w liczne materiały i gadżety promocyjne produktów turystycznych oferowanych na targach  wszyscy wrócili do Siedlec obiecując sobie, że muszą tu wrócić na kolejną edycję targów.

                                                                                                        Grażyna Lech

<zobacz foto>

31.03.2011

Dnia 31 marca odbyła się 8 edycja ogólnopolskiego programu jednodniowych praktyk dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, organizowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości, pod hasłem - Dzień Przedsiębiorczości. Dzięki zaangażowanym społecznie firmom i instytucjom uczniowie mogli spędzić kilka godzin w wymarzonej pracy. W ten sposób weryfikują swoje wyobrażenia o wybranym zawodzie, zapoznają się z jego specyfiką i wymaganiami oraz pozyskują wszelkie praktyczne informacje, których nie zapewni im wiedza podręcznikowa.

W tym roku w projekcie uczestniczyli wszyscy uczniowie klas I – II liceum ogólnokształcącego.   

                                                                                                          Grażyna Lech

28.03.2011

Dnia 28 marca o godz. 7:00 maturzyści z naszej szkoły pod opieką wychowawców oraz ks. K. Jakubiaka i p. M. Przesmyckiej udali się na pielgrzymkę do Częstochowy. Razem było nas 170 osób.  Zwiedziliśmy Klasztor Jasnogórski i odprawiliśmy Drogę Krzyżową. Po Apelu Jasnogórskim rozpoczęliśmy czuwanie, które zakończyło się o godz.1.30. Wszyscy byli bardzo wzruszeni. Najwięcej emocji wzbudziły pieśni śpiewane przez zespół muzyczny z naszej szkoły.

 Marzena Serowiec

<zobacz foto>

28.03.2011

Od 22 marca 2011 r. trwa kampania promocyjna naszej szkoły. Zespół ds. Promocji Szkoły - nauczyciele i uczniowie odwiedzają siedleckie i okoliczne gimnazja, w których gimnazjaliści z klas trzecich oglądają prezentacje o Ekonomiku, poznają kierunki, profile klas pierwszych oraz dowiadują się o zasadach rekrutacji na rok szkolny 2011/2012.

Zespół ds. Promocji Szkoły

<zobacz foto>

17.03.2011

W dniu 17.03.2011 klasa IV b uczestniczyła w IV Siedleckich Targach Edukacyjnych Wyższych Uczelni „Ku przyszłości zawodowej” organizowanych przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3. Program obejmował: „Przedsiębiorczość- czy ja się do tego nadaję?”, „Rozmowa klasyfikacyjna- Twoja furtka do sukcesu”.

Uczniowie mieli także okazję zapoznać się z ofertami edukacyjnymi szkół wyższych oraz dowiedzieć się o kryteriach rekrutacji, co zapewne pomoże im w podjęciu decyzji dotyczącej wyboru uczelni, w której chcą kontynuować naukę.

                                                                        Marzena Serowiec

<zobacz foto>

17.03.2011

Dnia 17 marca klasa IB przygotowała prezentację multimedialną z okazji Dnia Świętego Patryka. Wszyscy uczniowie klasy IB  ubrali się w zielone stroje, by podkreślić zielony kolor – kolor wyspy Irlandii.

Renata Kulik

<zobacz foto>

17.03.2011

Dnia 17 marca 2011 roku 38 uczniów naszej szkoły wzięło udział w Szkolnym Konkursie Ortograficznym – Mistrz Ortografii 2011. Uczniowie zmagali się z fragmentem eseju filozoficzno – politycznego Czesława Miłosza Zniewolony umysł. Tytuł dyktanda brzmiał: Beta – czyli nieszczęśliwy kochanek.

Anna Pliszka

<zobacz foto>

17.03.2011

Uczniowie klasy  IV L uczestniczyli w dniu 17 marca 2011 r. w I edycji Warsztatów Logistycznych, które odbyły się w Wyższej Szkole Informatyki, Zarządzania i Administracji  w Warszawie.

Warsztaty prowadzili:

P. Sałek – specjalista ds. klientów sieciowych McLane Polska

i P. Skowrońska – dyrektor ds. zarządzania taborem własnym PEKAES.

 Ewa Nowak

<zobacz foto>

15.03.2011

Dnia 15.03.2011 uczniowie klasy 4 a kształcący się w zawodzie technika ekonomisty o specjalności  finanse uczestniczyli w spotkaniu ze Skarbnikiem Miasta Siedlce Panem Kazimierzem Paryłą.  Wysłuchali interesującego wykładu na temat finansów publicznych. Dowiedzieli się z jakich źródeł pozyskiwane są fundusze do budżetu naszego miasta i na jakie cele są one wydatkowane. Uzyskali informacje o realizowanych i planowanych inwestycjach w Siedlcach.

Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, uczniowie uczestniczyli w praktycznej lekcji finansów.

Jolanta Duk

<zobacz foto>

15.03.2011

Dnia 15 marca 2011 roku w klasie IIIG odbyła się lekcja otwarta języka polskiego poświęcona analizie wiersza Czesława Miłosza Campo di Fiori.

Lekcja przeprowadzona została przy wykorzystaniu nowoczesnych technik multimedialnych przekazu informacji, dzięki czemu uczniowie mogli lepiej zrozumieć przesłanie utworu poety moralisty – „Nie udzielać moralnej aprobaty złu”.

Anna Pliszka

<zobacz foto>

14.03.2011

Dnia 14 marca 2011r. odbył się szkolny etap XV Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Wzięło w nim udział 27 uczniów. I miejsce zajęła Renata Szewczyk kl. IL; II miejsce zajęła Paulina Bednarczyk kl. IL; III miejsce zajął Michał Sawicki kl. IIG.

ks. Karol Jakubiak

11.03.2011

Dnia 11 marca 2011 roku uczennice z klasy II ASylwia Niedziółka i Karolina Stańska zostały zaproszone na finał konkursu Polska tradycja w Europie.

W ramach już  II edycji tego konkursu wpłynęło łącznie 120 prac stworzonych przez uczniów z kilkudziesięciu szkół ponadgimnazjalnych województwa mazowieckiego. Regulamin konkursu dopuszczał pełną dowolność formy prac, dlatego też uczestnicy nadesłali zarówno plakaty, obrazy, rzeźby, albumy, kalendarze jak również różne formy pisemne takie jak wiersze czy reportaże. Uczennice naszej szkoły, Karolina i Sylwia zaprezentowały grę planszową Idąc przez Polskę, prawdziwe rękodzieło. Praca znalazła się wśród 11 (ze 120), które weszły do finału. Dziewczęta zaprezentowały swoją grę o Polsce podczas finałowych zmagań w Warszawie. Opowiedziały o pomyśle, zmianach koncepcji, wykorzystanych technikach i sposobie wykonania. Wielką niespodzianką stał się dla wszystkich finalistów fakt, iż p. Jarosław Kalinowski, organizator konkursu, nagrodził wszystkich kilkudniowym wyjazdem do Brukseli. W swoim uzasadnieniu powiedział, iż poziom prac finałowych przerósł jego oczekiwania i nie sposób wyróżnić najlepszych. Zgadzamy się ze stwierdzeniem szacownego jury, że prace finałowe były przeróżne i swoją rozmaitością zachwycały, od witraży, poprzez film, piosenki, mazurki po grę planszową. Cieszymy się także, że już niebawem (w maju) nasze uczennice pojadą na kilkudniową wycieczkę do Brukseli.

Anna Pliszka

<zobacz foto>

10.03.2011

Dnia 10 marca 2011 roku uczniowie klasy IIIG udali się do Novego Kina w Siedlcach na projekcję filmu Czarny czwartek – Janek Wiśniewski padł. Antoni Krauze, reżyser filmu, przypomniał jedną z najmroczniejszych kart z historii PRL-u. Uczniowie obejrzeli widowiskową rekonstrukcję dramatycznych wydarzeń w Gdyni, zakończonych brutalną pacyfikacją manifestantów przez oddziały wojska i milicji w 1970 roku. Film wywarł mocne wrażenie na naszych maturzystach, którzy zobaczyli to, o czym aktualnie czytają w podręczniku do języka polskiego czy historii.

Anna Pliszka

10.03.2011

10-go marca 2011r. w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbył się po raz pierwszy Mały Festiwal Piosenki Rosyjskiej „BAŁAŁAJKA”. Zgłosiło się 47 uczestników szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Siedlec i rejonu siedleckiego. Festiwal wzbudził ogromne zainteresowanie, więc ciekawi wrażeń goście szybko wypełnili salę teatralną po brzegi. A było kogo podziwiać. Zarówno soliści, duety jak i zespoły zaprezentowały wysoki poziom.

Naszą szkołę reprezentowała znana wszystkim z pięknego głosu Magdalena Kniotek z klasy Ig. W części pierwszej Magda piosenką „Куда уходит детство” zachwyciła zarówno jury jak i publiczność. Jury miało problem z wyłonieniem laureatów spośród tak wielu znakomitych wokalistów, więc ostatecznie nasza utalentowana solistka nie znalazła się wśród wyróżnionych. Mamy nadzieję, że za rok wyśpiewa dla nas pierwszą nagrodę. Bardzo kibicujemy Magdzie w zdobywaniu sukcesów.

Agnieszka Sawicka

<zobacz foto>

10.03.2011

Zacznę od tego, że atmosfera „Królówki” bardzo nam sprzyja. Bo tak się jakoś składa, że co wystąpimy, to wygrywamy. A to konkurs na piosenkę do wiersza Zbigniewa Herberta (2008), a to Konkurs Piosenki Miłosnej (2010). Tak było i tym razem. Na III Międzyszkolnym Festiwalu „Królówka 2011”, który odbył się 10 marca b.r. naszą szkołę reprezentowały dwa głosy, których w „Ekonomiku” nikomu nie trzeba przedstawiać: Magda Kniotek z klasy Ig i Monika Sawicka z IIIf. W tej kolejności dziewczyny zajęły też miejsca w konkursie: w kategorii gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych Magda wyśpiewała pierwsze miejsce, a Monika drugie. Trzecie przypadło gospodarzom tej imprezy.

Dziewczyny wybrały trudny repertuar: Monika List Edyty Górniak, piosenkę o morderczych dla głosu skalach do zaśpiewania; Magda nie mniej trudny utwór Boję się z musicalu Romeo i Julia. I zaśpiewały je rewelacyjnie, tego nie da się opisać, to trzeba było usłyszeć. W czasie koncertów zdarzają się takie momenty, że na sali milkną szepty i na kilka chwil wykonawca ma pełną władzę nad audytorium. Słuchacze skupiają się tylko na jego śpiewie, tak jakby cały świat zewnętrzny przestawał na chwilę istnieć. Tak było parę razy kiedy na scenie były Magda i Monika. W ogóle atmosfera na sali była świetna, konkurenci śpiewali czysto i z werwą, był nawet utwór po hiszpańsku. Ale to dziewczynom z „Ekonomika” udało się zdobyć uznanie najpierw publiczności, a później jurorów festiwalu. Górą nasi! Następny festiwal w „Królówce” już za rok!

Wykonawców wysłuchał, a potem razem z wygranymi cieszył się...

Tomasz Borkowski

<zobacz foto>

07.03.2011

Druga grupa uczniów realizuje obecnie (od 26.02.2011 do 19.03.2011) praktyki zawodowe we włoskim Spoleto.

Uczniowie kształcą się w zawodach technik ekonomista i technik handlowiec, a praktyki odbywają m. in. w firmie ubezpieczeniowej, logistycznej, w teatrze, sekretariacie szkoły, placówkach handlowych.

 

dyrektor Ewa Nowak

<zobacz foto>

07.03.2011

7 marca 2011 r. odbył się koncert poezji śpiewanej z wykorzystaniem tekstów Edwarda Stachury i Adama Ziemianina. Wykonawcami: byli p. Tomasz Borkowski (gitara i śpiew), Magda Wyżykowska kl. IVB (śpiew), Anna Duk kl. IVB( śpiew), Marta Kun kl. I F (śpiew),  Paulina Godlewska kl. IIIB (śpiew). Atmosferę koncertu ubogaciła piękna dekoracja stolików, za którymi zasiedli razem z nauczycielami uczniowie.

ks. Karol Jakubiak, Tomasz Borkowski

<zobacz foto>

04.03.2011

4 marca 2011 r., w siedzibie Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa w Siedlcach, odbyła się finałowa rozgrywka IX Regionalnego Konkursu Wiedzy Ekonomicznej. Wzięło w niej udział 10 uczniów z 4 szkół ponadgimnazjalnych naszego regionu. W poprzednich dwóch etapach pokonali oni blisko 700 uczestników konkursu. Wśród finalistów był jeden uczeń naszej szkoły – Daniel Wadas z klasy 4b. Zadaniem finalistów było opracowanie koncepcji nowej, gminnej eko-inwestycji pobudzającej gospodarkę i będącej działaniem na rzecz całej planety. Finaliści przekonać mieli Kapitułę Konkursu, iż ich pomysły są możliwe do zrealizowania.
Daniel zaprezentował swoją koncepcję tak wspaniale, że zajął 2 miejsce!

W nagrodę otrzymał m.in.:

- indeks Collegium Mazovia Innowacyjnej Szkoły Wyższej w Siedlcach wraz ze zwolnieniem z opłaty wpisowej i czesnego za okres I roku (II semestrów) ,

- wyjazd do Parlamentu Europejskiego, którego fundatorem jest Pan Jarosław Kalinowski – poseł do Parlamentu Europejskiego,

- wieżę MP3,

- wiewiórkę CMISW wraz  z innymi gadżetami.

Gratulujemy i oczekujemy na relację z wizyty w Europarlamencie J

Uczeń przygotowywał się do konkursu pod kierunkiem p. Grażyny Lech.

 Grażyna Lech

<zobacz foto>

03.03.2011

W dniu 3 marca klasa IVc pod opieką pań Joanny Nuckowskiej i Katarzyny Kardas wybrała się na wycieczkę przedmiotową do Warszawy. Głównym punktem wyjazdu był udział w XV Międzynarodowym Salonie Edukacyjnym Perspektywy 2011 w PKiN. Młodzież miała okazję zapoznać się z ofertami polskich i zagranicznych uczelni. Mogła również porozmawiać ze swoimi starszymi kolegami studiującymi już na wymarzonych uczelniach. Uczniowie uczestniczyli także w lekcji europejskiej pt.: „Jak działa Unia Europejska? Instytucje i zadania.” Została ona przeprowadzona w Punkcie Informacji Europejskiej.

Joanna Nuckowska i Katarzyna Kardas

<zobacz foto>

03.03.2011

W ramach realizowanego projektu „Lepszy w zawodzie” 35 osobowa grupa uczniów technikum uczestniczyła w dniu 3 marca br. w wycieczce zawodoznawczej.

Uczniowie zapoznali się z funkcjonowaniem podmiotu Grupy Raben, międzynarodowej firmy logistycznej wywodzącej się z Holandii, od 1991 r. obecnej w Polsce. Grupa Raben działa też na terenie Czech, Niemiec, Litwy, Łotwy, Słowacji, Ukrainy.

Zwiedzili magazyn dystrybucyjny i tranzytowy w Grodzisku Mazowieckim. Poznali organizację pracy magazynów, zasady współpracy z klientami, znakowania towarów.

Mogli poznać i obserwować podstawowe zadania magazynu: rozładunki dostaw, przygotowywanie zleceń, załadunek towaru. Obejrzeli magazyny wysokiego składowania, nowoczesne rozwiązania stosowane w pracy magazynu.

dyrektor Ewa Nowak

<zobacz foto>

03.03.2011

Dnia 3 marca 2011 r.  uczniowie z klasy III g: Martika Karpowicz, Karolina Komar, Sylwia Zalewska i Jakub Jasiński  wzięli udział w I etapie V Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Internecie DialNet Masters. Z niecierpliwością czekamy na wyniki!

Ewa Księżopolska

01.03.2011

Dnia 1.03.2011 r. uczniowie z kl. Ia, Ig i IIf pod opieką Pani B. Adamiak i Pani M. Połeć wzięli udział we wspaniałej wycieczce do Warszawy. W programie było zwiedzanie gmachu TVP na Woronicza. Uczniowie obejrzeli studia nagrań programów sportowych, „Jaka to melodia” i „Szansa na sukces”. Mieli okazję poznać pracę dźwiękowców, reżyserów, montażystów. Spotkali znanych aktorów, prezenterów i celebrytów, m. in. Katarzynę Zielińską, Grażynę Torbicką, Tomasza Mana. Jeszcze większych wrażeń dostarczył uczniom niesamowity musical „Les Miserables” w Teatrze Roma. Muzyka fantastycznie oddawała dramatyzm akcji, wyrażała najgłębsze emocje. Spektakl, oparty na powieści „Nędznicy” Wiktora Hugo, okazał się niewyczerpaną skarbnicą przepięknych tematów. To prestiżowe widowisko było pełne laserowych nawigacji, efektów świetlnych i dźwiękowych. Przygotowana z rozmachem scenografia była wprost oszałamiająca. Wspaniali aktorzy, wszechobecna muzyka i śpiew fascynowały, zachwycały i wzruszały do łez. „Les Miserables” to opowieść o poszukiwaniu szczęścia, o szlachectwie, ofiarności, miłości i wolności, ale i o cierpieniu śmierci, samotności, anarchii i …nędzy. Warto za W. Hugo powiedzieć: „Człowiek zły wykorzystuje nieszczęśliwego (…) Tu jest walka dnia i nocy”. „Nędznicy” to z pewnością ewangelia XXI wieku, z której nasi uczniowie będą już potrafili czerpać to, co w życiu jest najważniejsze.

Barbara Adamiak

<zobacz foto>

01.03.2011

Dnia 1 marca 2011r. odbył się  Ogólnopolski Konkurs z Języka Angielskiego ‘FOX’. Wzięło w nim udział 7 uczniów: Wioletta Domańska z kl. If, Kamil Przestrzelski z kl. If, Angelika Orzyłowska z kl. IIIf, Marlena Kosyl z kl. IVa, Karolina Osiak z kl. Ig, Marika Orzełowksa z kl. Ig, Piotr Pogomowski z kl. IVa.

Z niecierpliwością czekamy na wyniki!

                                                                                                           Marzena Serowiec

<zobacz foto>

 

21.02.2011

Dnia 12 lutego 2011 r. uczniowie z 7 klas maturalnych bawili się na balu studniówkowym. Uroczystość odbyła się w Sali Orchidea. Po części oficjalnej – przemówienia, układy taneczne poloneza w wykonaniu poszczególnych klas, rozpoczęła się piękna wspólna zabawa.

Ewa Nowak

<zobacz foto>

09.02.2011

Lubimy śpiewać. A radość jest jeszcze większa, kiedy możemy to zrobić w szlachetnym celu. Taka okazja zdarzyła się 9 lutego 2011 na koncercie pod tytułem: DLA CIEBIE GRAMY. Był to koncert  charytatywny zorganizowany dla jednego z uczniów przez nauczycieli i młodzież II LO w Siedlcach. Współorganizatorem koncertu był Miejski Ośrodek Kultury, który umożliwił wykonawcom występy na deskach pięknie odnowionej Sali Widowiskowej Podlasie. W barwach „Ekonomika” zaśpiewały dwie Magdy i nie podejmuję się wytypować, która zrobiła to lepiej. Magda Kniotek z klasy I G zaczarowała wszystkich wykonaniem I will always love you, piosenki Whitney Houston, (chyba tylko sama Whitney potrafiłaby wykonać to lepiej). Trudny utwór, wymagający dużej skali głosu, zaśpiewała z taką lekkością jakby chodziło o zwykłą zabawę dźwiękami. Dodajmy, utwór z prostym, ale ważnym przesłaniem:

I hope you have all you've dreamed of

And I wish for you joy and happiness

But above all this, I wish you love

A potem maturzystka Magda Wyżykowska rozbujała publiczność songiem What’s Up z repertuaru 4 non blondes. Piosenka ma tylko trzy akordy, ale przy tym jakąś niepojętą siłę przebicia. A Magda zaśpiewała ją jak zawsze świetnie: z nerwem, wyczuciem frazy i naturalnym feelingiem. Było czego posłuchać. Kto nie był, nie wszystko stracił – mamy od organizatora obiecaną płytę z nagraniem koncertu. Dziękujemy ”Królówce” za zaproszenie i dziękujemy tym, co przyszli nas posłuchać...

 ...a pozostałych zapraszamy na następne występy.

Zagramy dla Was jeszcze nie raz

Tomasz Borkowski

<zobacz foto>

08.02.2011

W dniach 8-9.02.2011 r. uczniowie klas kształcących się w zawodach: technik ekonomista, technik handlowiec, technik logistyk piszą próbny egzamin  potwierdzający kwalifikacje zawodowe w części praktycznej. Ekonomiści zdają egzamin na komputerze wykorzystując program wspomagający pracę firmy - INSERT . Logistycy i handlowcy rozwiązują zadania w tradycyjnej formie. Życzymy powodzenia.

Jolanta Duk

<zobacz foto>

05.02.2011

Dnia 5.02.2011 uczniowie z klasy IB : Ewelina  Dmowska, Sebastian Głowacki i Daniel Hawryluk przygotowali na zajęcie języka angielskiego – Prezentację Multimedialną na temat „ Travel” i zaprezentowali ją na nowym sprzęcie multimedialnym w sali językowej nr 24. To była naprawdę udana lekcja języka angielskiego.

Renata Kulik

<zobacz foto>

17.01.2011

17 stycznia 2011 grupa młodzieży z naszej szkoły działająca w wolontariacie „Caritas” Diecezji Siedleckiej rozpoczęła kurs języka migowego zorganizowany przez „Caritas” dla wolontariuszy. Słuchacze poznali już alfabet, liczebniki i kilka podstawowych słówek. Każdy potrafi już powiedzieć swoje imię, datę urodzenia oraz to, że lubi szkołę. Z niecierpliwością czekamy na dalsze lekcje.

Joanna Nuckowska i Maria Przesmycka

<zobacz foto>

13.01.2011

Dnia 13 stycznia 2011r. odbył się drugi etap IX Ogólnopolskiego Konkursu z Zakresu Rachunkowości. Wzięło w nim udział 5 uczniów:

Patrycja Gozdek                   3A
Patrycja Wasilewska           3A
Sylwia Czerska                     4B
Wioletta Królak                     4B
Mariola Wysocka                 4B

Wymagane minimum 80% skuteczności w realizacji testu uzyskały:
Sylwia Czerska                     4B
Mariola Wysocka                 4B

Do etapu trzeciego (ogólnopolskiego) przechodzi tylko jeden finalista drugiego etapu (kwalifikacyjnego) z każdej szkoły.
Najlepszą finalistką w naszej szkole jest Sylwia Czerska, która 3 marca 2011 roku weźmie udział w finale konkursu na Politechnice Rzeszowskiej.

                                                                                                            Edyta Mielniczuk

<zobacz foto>

13.01.2011

Dnia 13.01.2011 roku klasa III c technik handlowiec wzięła udział w wykładzie prowadzonym przez pracownika Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego mgr Olgę Rytel na temat „Oddziaływanie marketingu na zmysły jako sposób pozyskiwania nowych i utrzymywania dotychczasowych klientów”.

Ciekawa tematyka wykładu i forma prezentacji zachęciła młodzież do pogłębiania wiedzy w zakresie marketingu.

Jolanta Duk

<zobacz foto>

 

11.01.2011

Dnia 11 stycznia w siedzibie Collegium Mazovia Innowacyjnej Szkoły Wyższej w Siedlcach odbył się II etap IX Regionalnego Konkursu Wiedzy Ekonomicznej.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 609 uczniów z 30 szkół województw: mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego. Do półfinału zakwalifikowało się 111 uczestników, którzy zmierzyli się z kolejnymi, ekonomicznymi łamigłówkami. Naszą szkołę reprezentowało 5 uczniów z klasy 4B technikum: Martyna Bocian, Sylwia Czerska, Karolina Ławecka, Daniel Wadas i Mariola Wysocka.
Uczniowie przygotowują się do konkursu pod kierunkiem pani Grażyny Lech.
Już niebawem poznamy nazwiska 10 finalistów…

                                                                                                                      Grażyna Lech

<zobacz foto>

11.01.2011

Dnia 11 stycznia 2011 r. uczniowie z klasy III g: Karolina Komar, Sylwia Zalewska i Jakub Jasiński wzięli udział w V Konkursie Informatycznym Bóbr.

Z niecierpliwością czekamy na wyniki!

Ewa Księżopolska

22.12.2010

Dnia 22 grudnia w klasie II g odbyła się wigilia klasowa. Przy świątecznym stole uczniowie podzielili się opłatkiem, złożyli sobie życzenia, zaśpiewali kolędy i wspólnie spędzili czas.

Ewa Księżopolska

<zobacz foto>

22.12.2010

Dnia 22 grudnia 2010 r. odbyła się uroczysta Wigilia w klasie 1 a.

Jak każe tradycja, miało miejsce czytanie fragmentu Ewangelii, dzielenie się opłatkiem oraz śpiewanie kolęd wraz ze Św. Mikołajem. W miłej świątecznej atmosferze, wraz z zaproszonymi gośćmi, każdy skosztował 12 potraw, osobiście przygotowanych przez uczniów. 

                                                                                               Hanna Sienkiewicz-Kaya

<zobacz foto>

21.12.2010

Dnia 21 grudnia w klasie I F odbyło się klasowe spotkanie opłatkowe. Uczniowie w świątecznej atmosferze spędzili wspólnie czas, złożyli sobie życzenia, zaśpiewali kolędy i zasiedli przy wigilijnym stole.

Anna Pliszka

<zobacz foto>

21.12.2010

W dniach od 1 do 17 grudnia uczniowie klas 4a i 4b zbierali zabawki dla dzieci z SOS Wioski Dziecięcej w Siedlcach. Delegacja uczniów wręczyła je wraz ze świątecznymi życzeniami od uczniów Ekonomika 20 grudnia 2010.

Joanna Nuckowska

21.12.2010

W dniach od 1 do 17 grudnia uczniowie klas 2a, 3a, 3b, 4a, 4b i 4c przygotowywali w domach karty świąteczne, następnie wypisali na komputerach imienne życzenia dla 99 mieszkańców DPS „Dom nad Stawami w Siedlcach” oraz dla pracowników DPS, SOS Wioski Dziecięcej w Siedlcach i Caritas Diecezji Siedleckiej. W sumie przygotowano 120 kart. Delegacja uczniów wręczyła te karty wraz z życzeniami od uczniów Ekonomika 20 grudnia 2010.

 Joanna Nuckowska, Maria Przesmycka

<zobacz foto>

20.12.2010

Dnia 20 grudnia 2010 w naszej szkole odbył się koncert kolęd. Uczniowie przy akompaniamencie pana Tomasza Borkowskiego zaśpiewali kolędy i pastorałki wprowadzając wszystkich w świąteczny nastrój. Nad całością czuwał ks. Karol Jakubiak.

Katecheci

<zobacz foto>

17.12.2010

Dnia 17 grudnia 2010 r. w Starostwie Powiatowym w Siedlcach odbyła się XIX Edycja Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK. Był to etap rejonowy, w którym uczniowie naszej szkoły: M. Nowak z kl. III B T, K. Korycińska z kl. III F LO, D. Osińska i W. Ługowska z kl. I A T zajęli II miejsce.

Agnieszka Sempruch

16.12.2010

Dnia 16 grudnia odbyła się wigilia klasy IB. Uczniowie przygotowali mnóstwo wigilijnych potraw i przekąsek. W iście świątecznym nastroju podzielili się opłatkiem z wychowawczynią i innymi nauczycielami życząc Wesołych Świat i Do Siego Roku 2011. Pierwsza wigilia na pewno zapadnie w ich pamięci na długo...

Renata Kulik

<zobacz foto>

16.12.2010

Dnia 16 grudnia 2010r. odbył się pierwszy etap IX Ogólnopolskiego Konkursu z Zakresu Rachunkowości. Wzięło w nim udział 10 uczniów.
Do etapu drugiego zakwalifikowali się:

Patrycja Gozdek                                 3A
Patrycja Wasilewska                         3A
Sylwia Czerska                                   4B
Wioletta Królak                                   4B
Mariola Wysocka                               4B
                                                                                                 Szkolny koordynator konkursu

                                                                                                            Edyta Mielniczuk

<zobacz foto>

15.12.2010

Dnia 15.12.2010 r. odbył się I etap XXIV Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej, w którym wzięło udział 8 uczniów z klasy III a i IV b Technikum.

Jolanta Duk

<zobacz foto>

14.12.2010

Dnia 14 grudnia 2010 r. klasa III E LP złożyła wizytę dzieciom z Domu Pod Kasztanami w Siedlcach. Dziewczęta z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wręczyły dzieciom drobne upominki, a czas spędzony z nimi upłynął na zabawie i konkursach organizowanych przez dziewczęta.

Agnieszka Sempruch

<zobacz foto>

13.12.2010

10 grudnia 2010 r. nastąpił finał Szlachetnej Paczki w naszej szkole. Śmiało można powiedzieć, że akcja powinna nazywać się Szlachetne Paczki, ponieważ produkty, które ofiarowała nasza społeczność zostały umieszczone w 19 kartonach. W akcję włączyła się Dyrekcja, nauczyciele, panie bibliotekarki pracownicy administracji oraz wszystkie klasy w liczbie 23. Dzięki uprzejmości p. P. Wójcikowskiego produkty zostały przewiezione do siedziby Duszpasterstwa Akademickiego w Siedlcach. Paczkami zaopiekował się wolontariusz, który 11 grudnia miał dostarczyć je do wybranej przez nas rodziny. Dziękujemy wszystkim za dar Waszego serca.

Organizatorzy Szlachetnej Paczki w szkole:

E. Biernacka, H. Sienkiewicz – Kaya, A. Sempruch

<zobacz foto>

09.12.2010

Dnia 9 grudnia 2010 r.  uczniowie z klasy III g: Karolina Komar, Sylwia Zalewska i Jakub Jasiński  wzięli udział w II etapie VIII Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego Intersieć 2010/2011. Z niecierpliwością czekamy na wyniki, ogłoszone będą 4 stycznia 2011 r.

Ewa Księżopolska

08.12.2010

Dnia 5,6,7 grudnia uczniowie klasy IB brali udział w Świątecznej Zbiórce Żywności, organizowanej pod patronatem Banku Żywności. Podczas akcji uczniowie w ramach wolontariatu zbierali artykuły spożywcze w sklepach Carlos i  Hala Targowa. Wykazali wiele wrażliwości i zainteresowania potrzebami innych ludzi.

 Renata Kulik

<zobacz foto>

06.12.2010

Dnia 6 grudnia w klasie I F odbyły się Mikołajki. Każdy uczeń został obdarowany prezentem, który otrzymał od samego Mikołaja i Mikołajowej. Oprócz radości z upominków, które były śmieszne i  oryginalne, najwięcej emocji budziła szczera rozmowa z Mikołajem.

Anna Pliszka

<zobacz foto>

06.12.2010

OKAŻ SERCE PODARUJ MISIA!

Pod takim hasłem w dniach od 29.11.2010 r. do 03.12.2010 r. zorganizowana została zbiórka zabawek - pluszaków. 

Łącznie zostało zebranych 96 pluszowych misiów.

W zbiórce wzięły udział klasy:

                kl. 1b zebrała 12 zabawek

                kl. 1c zebrała 60 zabawek

                kl. 1d zebrała 1 zabawkę

                kl. 2c zebrała 7 zabawek

                kl. 2b zebrała 6 zabawek

                kl. 3a zebrała 10 zabawek

Zebrane zabawki zostały przekazane w dniu 6.12.2010 r. dzieciom z Domu Dziecka w Kisielanach. Dziękujemy wszystkim tym, którzy przyłączyli się do tej akcji.

Edyta Biernacka

<zobacz foto>

06.12.2010

Z przyjemnością informuję, że uczniowie z klasy III g: Karolina Komar, Sylwia Zalewska, Martika Karpowicz i Jakub Jasiński, zakwalifikowali się do II etapu VIII Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego Intersieć 2010/2011. Najlepszy wynik uzyskała Sylwia Zalewska (8,67 pkt na10 możliwych). Gratuluję!

Ewa Księżopolska

02.12.2010

Dnia 2 grudnia 2010 r. odbyły się Mikołajki klasowe w klasie I b Technik Ekonomista. Sprawiło to nam wiele przyjemności, a niespodzianki którymi obdarował nas Mikołaj zapadną w pamięci na zawsze.

Renata Kulik

<zobacz foto>

02.12.2010

Społeczność naszej szkoły: nauczyciele i uczniowie wszystkich klas przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji Szlachetna Paczka. SZLACHETNA PACZKA to ogólnopolska akcja świątecznej pomocy – realizowana od 2001 roku przez Stowarzyszenie WIOSNA. Głównym jej założeniem jest idea przekazywania bezpośredniej pomocy – by była ona skuteczna, konkretna i sensowna. Paczkę przygotowujemy dla rodziny z Siedlec, która została wybrana z bazy internetowej Stowarzyszenia. W paczce znajdą się produkty żywnościowe, środki czystości, przybory szkolne, odzież. Produkty w naszej szkole będą zbierane do 8 grudnia, a następnie zostaną dostarczone do siedziby Duszpasterstwa Akademickiego w Siedlcach.

Agnieszka Sempruch

02.12.2010

Klasa Ib Technik ekonomista będzie uczestniczyła w szlachetnej zbiórce "Akcja Podziel się Posiłkiem" organizowanej przez Bank Żywności w dniach 3-5 grudnia 2010 r. w sklepach Carlos i Hala Targowa. Wolontariusze będą kwestowali na rzecz ubogich rodzin.

Renata Kulik

01.12.2010

Dnia 1 grudnia 2010 r. odbył się etap szkolny Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o USA organizowanego pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty. W konkursie wzięło udział 4 uczniów z klasy I f, którzy rozwiązali test dotyczący znajomości kultury, obyczajów i tradycji Stanów Zjednoczonych. Czekamy z niecierpliwością na wyniki.

Marzena Serowiec

<zobacz foto>

25.11.2010

Dnia 25 listopada 2010 roku klasa II G LO uczestniczyła w niezwykłej lekcji biologii, fizyki i chemii. Czy to możliwe? W Centrum Nauki Kopernika w Warszawie wszystko jest możliwe. Można przywitać się z robotem, przeżyć trzęsienie ziemi, zobaczyć tornado, położyć się na łożu fakira, zmierzyć szybkość swojej reakcji, założyć hełm dyfrakcyjny by zobaczyć źródła światła przez siatki dyfrakcyjne.

Agnieszka Sempruch, Ewa Księżopolska

<zobacz foto>

25.11.2010

 

Dnia 25.11.2010 r. odbyło się interesujące spotkanie zorganizowane przez Panią Hannę Sienkiewicz-Kaya dla nauczycieli  naszej szkoły z przedstawicielem Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie, Panem Marcinem Wąsowskim. Tematem wystąpienia były Paradoksy w biografii i twórczości Chopina. Spotkanie to w znaczący sposób wpisało się w podejmowane przez naszą szkołę działania związane z Obchodami Roku Chopinowskiego w Siedlcach.

Małgorzata Połeć

<zobacz foto>

23.11.2010

23 listopada 2010 r. uczniowie ZSP nr 2 w Siedlcach przystąpili do próbnego egzaminu maturalnego z języka polskiego „Matura z Operonem”.

Ewa Księżopolska

22.11.2010

Dnia 22 listopada 2010 r. uczniowie z klasy III g: Martika Karpowicz, Karolina Komar, Sylwia Zalewska i Jakub Jasiński  wzięli udział w VIII Ogólnopolskim Konkursie Informatycznym Intersieć 2010/2011. Z niecierpliwością czekamy na wyniki!

Ewa Księżopolska

19.11.2010

Dnia 19.11.2010 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie przygotowane przez Panią Małgorzatę Połeć na temat życia i twórczości Fryderyka Chopina z okazji obchodów Roku Jubileuszowego. Uczniowie wysłuchali wystąpienia specjalnego gościa - Pana Dariusza Różańskiego. Podczas spotkania zostały ogłoszone wyniki konkursów międzyszkolnych organizowanych przez SCDiDN w Siedlcach, realizowanych w ramach projektu edukacyjnego Chopin - poeta fortepianu. W spotkaniu wzięli udział koordynatorzy projektu, doradcy metodyczni SCDiDN, zaproszeni nauczyciele i uczniowie z II LO i ZSP nr 1 w Siedlcach. Przygotowano okolicznościową wystawę plakatów a laureaci konkursu literackiego i multimedialnego zaprezentowali swoje prace.

Małgorzata Połeć

<zobacz foto>

17.11.2010

Dnia  9 i 17.11.2010 r. w klasie Ia zostały przeprowadzone przez Panią Małgorzatę Połeć  lekcje otwarte języka polskiego, na których wykorzystano innowacyjne metody pracy. Do realizacji tematów: Testament etyczny filozofa (Obrona Sokratesa) i Mit o Heraklesie na rozstajnych drogach zastosowano metodę Lego-Logos (czytać, myśleć, mówić). Uczniowie mieli okazję nie tylko do pracy ze źródłowym tekstem filozoficznym, ale również do rozwijania twórczej ekspresji, interpretacji testów i przedstawienia jej w formie przestrzennej za pomocą…klocków Lego. Zajęcia przekonały uczniów, że tylko ten, kto potrafi czytać, myśleć i mówić może uprawiać naukę – osiągnąć wiedzę.

Małgorzata Połeć

<zobacz foto>

16.11.2010

W niezwykłym miejscu odbyła się integracja klasy 1a, dnia 16 listopada 2010 roku, młodzież    gościła w „Reymontówce” w Chlewiskach. W murach tego pięknego dworku, w sprzyjającej aurze, przy dopisujących humorach, miały miejsce niecodzienne zajęcia integrujące klasę, w których także brały udział wychowawczyni klasy, p. Hanna Sienkiewicz-Kaya, p. pedagog Anna Ostrowska, a wszystko to pod okiem p. pedagog z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Siedlcach, Sylwii Drewnowskiej.

W ciągu tej naszej wspólnej kontrolowanej „ucieczki” ze szkoły, było mnóstwo zajęć i zadań, dzięki którym lepiej poznaliśmy i polubiliśmy się, były również „słodkie przerwy” przy herbatce i ciasteczkach, był pyszny zdrowy obiad oraz zwiedzanie tego ciekawego Domu Pracy Twórczej. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

 Hanna Sienkiewicz-Kaya

<zobacz foto>

09.11.2010

Dnia 9 listopada 2010 r. odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość została przygotowana przez klasę 1g pod kierunkiem p. Gąsowskiej i p. Iwaniuk .

Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne przy akompaniamencie pana Tomasza Borkowskiego.

Jolanta Iwaniuk

<zobacz foto>

08.11.2010

Dnia 8 listopada 2010 r. odbył się pilotażowy egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik ekonomista. Egzamin pisało 54 uczniów z klas IVa i IVb. Była to część pisemna egzaminu zawodowego, trwała 120 minut, odbyła się w systemie elektronicznym. Wyniki egzaminu przekazane zostały do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, która przeprowadzała pilotaż.

Jolanta Duk

<zobacz foto>

29.10.2010

Niecodzienną formę miała lekcja języka angielskiego w klasie 3 f LO w piątek, 29 października. Sala lekcyjna wypełniła się czarownicami, wampirami i innymi zjawami-przebierańcami, by, pod okiem anglistki p. Hanny Sienkiewicz-Kaya obchodzić amerykański zwyczaj Halloween.

Jak każe amerykańska tradycja, w blasku świec opowiadane i oglądane były historie o duchach, nie zabrakło także wesołych gier i zabaw związanych z Halloween, takich jak bobbing the apple, czy autopsy. Uczniowie klasy 3f w rytmie Thriller’a Michael’a Jackson’a delektowali się przygotowanymi specjalnie na ta okazję gumi-dżdżownicami i pysznymi karaluchami. Nasze klasowe Halloween Party zostało zakończone przez tradycyjne chodzenie od drzwi do drzwi szkoły trick-or-treating (Cukierek albo Psikus), ale niestety, przebierańcy z 3f w żadnej z sal lakcyjnych nie spotkali łaskawych gospodarzy, a więc nie mogło zabraknąć niewinnych psikusów pod adresem tych ostatnich.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

                                                                                                          Hanna Sienkiewicz-Kaya

<zobacz foto>

29.10.2010

Takie ciche, ciche święto,

Tych, co rozstali się z nami

Dnia 29 października 2010 r. uczniowie naszej szkoły uczcili pamięć Wszystkich Zmarłych. Klasa IF przygotowała montaż poetycko – muzyczny poświęcony Tym, co rozstali się z nami. Wszyscy zgromadzeni w skupieniu wysłuchali kilku utworów poetyckich, których  przesłanie podkreśliły piosenki w wykonaniu chóru. Zostały odczytane także nazwiska zmarłych nauczycieli  i uczniów naszej szkoły, a następnie delegacje uczniowskie udały się ze zniczami na cmentarz.

Marzena Serowiec

<zobacz foto>

27.10.2010

27 października 2010 r. uczniowie klasy 3f wraz z opiekunami wzięli udział w warsztatach ekonomicznych organizowanych przez Wyższą Szkołę Informatyki, Zarządzania i Administracji w Warszawie. Zajęcia prowadził dziennikarz radiowy i telewizyjny prowadzący program ekonomiczny w Polsat News-Biznes Ernest Bodziuch.

W czasie warsztatów uczniowie zgłębiali tajniki pracy dziennikarza telewizyjnego i wiedzę z ekonomii biznesu. Inwestowali wirtualne pieniądze w złoto, ropę naftową, kupowali i sprzedawali euro, dolary. Mogli też się wcielić w rolę prezenterów telewizyjnych i prezentować bieżące biznes informacje, a także przeprowadzać rozmowy z zaproszonymi gośćmi. W roli gości wystąpili też uczniowie.

Ewa Nowak

<zobacz foto>

22.10.2010

Dnia 22 października 2010 r. odbyły  się szkolne eliminacje XIX edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK. W eliminacjach wzięło udział 11 uczniów. Do etapu rejonowego zakwalifikowały się 3 osoby:

K. Korycińska           kl. II F LO

D. Pieńkowska         kl. I A T

W. Ługowska            kl. I A T

Agnieszka Sempruch

<zobacz foto>

22.10.2010

Dnia 22 października 2010 klasa II B T uczestniczyła w zajęciach realizowanych w ramach  XII Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach. Z dużym zainteresowaniem uczniowie wysłuchali wykładu dr n. med. D. Rembisza Prezesa Europejskiego Centrum Leczenia Otyłości Dzieci i Dorosłych w Warszawie na temat: „Otyłość i zespół metaboliczny”. Z danych statystycznych wynika, że 52% populacji Polaków zagrożonych jest otyłością. Należy pamiętać, że nie leczona otyłość może doprowadzić do chorób układu krążenia, rozwoju nowotworów, kamicy żółciowej.

Następnie uczniowie wzięli udział w ćwiczeniach związanych z tematyką bioróżnorodności biologicznej wykonując preparaty mikroskopowe i obserwując pod mikroskopem chromosomy.

Agnieszka Sempruch

<zobacz foto>

19.10.2010

Dnia 19 października 2010r. w sali nr 15 miała miejsce niecodzienna lekcja  języka polskiego. Klasa 3F podsumowała omawianie „Chłopów” W. S. Reymonta.

Uczniowie podzielili się na  grupy. Każda grupa miała namalować opisane przez twórcę tańce ludowe – krakowiaka, mazura lub oberka. Początkowo wydawało się to proste, ale jak zaczęliśmy głośno czytać i analizować Reymontowskie opisy, miny były coraz „rzadsze”...Nie ma się co dziwić. Oto jeden z opisów:

 „To i z nagła huknęli w instrumenty obertasa, że mróz przeszedł kości, a Boryna do Jagny skoczył, przygarnął ją krzepko i z miejsca rymnął takiego oberka, aż dyle zaskowyczały, a on wiał po izbie, zawracał, podkówkami trzaskał, a z przyklękaniem z nagła zawijał, to trząchający po izbie się nosił szeroko, od ściany do ściany, to przed muzyką piosneczki śpiewał, że mu po muzycku odkrzykali i dalej hulał siarczyście i tan wiódł zapamiętale...”

Byli też tacy uczniowie, którzy chcieli dorównać Jagusi w „strzyżkach” i za pomocą nożyczek i kolorowego papieru tworzyli wycinanki. O umiejętnościach Jagny tak pisał Reymont:

„Izba też była wybielona z nowa, wymyta, a komin przysłonięty modrą płachtą, cały zaś pułap i belki, poczerniałe ze starości, Jagusia suto przystroiła wycinankami. Maciej był przywiózł z miasta kolorowych papierów, a ona wystrzygnęła  z nich kółek strzępiastych, to kwiatuszków, to cudaków różnych, jako: kiedy psy gonią owce, a pasterz z kijem za nimi leci, albo zaś i procesję całą, z księdzem, z chorągwiami, z obrazami i inne różności, że spamiętać trudno, a tak wszystko utrafione i foremne kieby żywe, aż się ludzie wczoraj na rozplecinach dziwowali. Umiała ona i nie takie, a wszystko, co ino zamyśliła albo na co spojrzała... że nie było w Lipcach chałupy bez tych jej strzyżek...”

Lekcja, mimo że głównie nastawiona na twórcze działanie, dostarczyła  uczniom informacji na temat młodopolskich konwencji występujących w powieści. W poszczególnych fragmentach utworu licealiści rozpoznawali cechy realizmu, impresjonizmu, symbolizmu. Dowiedzieli się także, co to są kodry, gwiozdy i tasiomki. Największą jednak „frajdą” nietypowego spotkania z „Chłopami” były zmagania rosłych panien i młodzieńców z pędzlami, farbami i nożyczkami .Wierzyć się nie chciało, ale chłopcy w precyzji misternych wzorków wycinanych malutkimi nożyczkami pokonali dziewczęta! Efekty oceńcie sami. Zapraszamy na wystawę prac do sali 15.

Barbara Adamiak

<zobacz foto>

18.10.2010

Dnia 18 października 2010 odbył się w naszej szkole apel w związku z X Dniem Papieskim przebiegającym pod hasłem: „Jan Paweł II – Odwaga Świętości.”

Przewodnią myślą były słowa Jana Pawła II, które wypowiedział w Zakopanem w 1997 roku: Trzeba, aby Polska słyszała i powtarzała patrząc na Krzyż na Giewoncie „Sursum corda – w górę serca”.

Całość uroczystości uświetniły piosenki śpiewane przez uczniów przy akompaniamencie pana Tomasza Borkowskiego. Apel przygotował ks. Karol Jakubiak w roli „prawdziwego górala” oraz pani  Maria Przesmycka.

Katecheci

<zobacz foto>

18.10.2010

Z okazji Święta Edukacji Narodowej dwoje nauczycieli otrzymało nagrody Prezydenta Miasta, pięcioro Medale za Długoletnią Służbę, jeden nauczyciel otrzymał Medal KEN.

Nagrody dyrektora szkoły otrzymało kilkunastu nauczycieli i pracowników niepedagogicznych szkoły.

Ewa Nowak

<zobacz foto>

15.10.2010

Dnia 15 października 2010 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej. Uczniowie z klasy 3f pod kierunkiem p. Ewy Soszyńskiej przygotowali krótką część artystyczną, ukazując szkolną rzeczywistość na wesoło. Piękną dekorację przygotowała p. Grażyna Lech wraz z klasą Id. Uczniowie podziękowali nauczycielom za trud włożony w edukację i wychowanie, słowa uznania skierował również przedstawiciel Rady Rodziców.

Ewa Soszyńska

<zobacz foto>

08.10.2010

W dniach 4 – 6 października 2010 roku 34 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w wycieczce do Trójmiasta i Malborka. Program wycieczki obejmował zwiedzanie Gdańska, Gdańska – Oliwy, Gdyni, Sopotu i Malborka.

Pierwszego dnia po przyjeździe do Gdańska zwiedziliśmy Stare Miasto, wraz z przewodnikiem poznaliśmy najpiękniejsze zabytki architektoniczne i sakralne – Kościół Mariacki, Kościół św. Brygidy. Oczywiście odwiedziliśmy także Neptuna. Drugiego dnia wysłuchaliśmy koncertu organowego w Katedrze Oliwskiej, zwiedziliśmy Kuźnię Wodną w Oliwie z XVI wieku (zwaną Młotownią), odwiedziliśmy Miejski Ogród Zoologiczny, a następnie udaliśmy się do Muzeum Oceanograficznego w Gdyni. Spacerowaliśmy najdłuższym gdyńskim deptakiem – Skwer Kościuszki oraz obejrzeliśmy piękne statki, w tym słynny „Dar Młodzieży”. Następnie przejechaliśmy do Sopotu, popularnego kurortu nadmorskiego. Spacerowaliśmy wzdłuż najdłuższego drewnianego molo w Europie, na którym ponadto mogliśmy obejrzeć wystawę poświęconą Fryderykowi Chopinowi – „Chopin w Sopocie”. Zbieraliśmy bursztyny i podziwialiśmy Grand Hotel. Trzeciego dnia wycieczki udaliśmy się do Malborka (Marienburga). Zobaczyliśmy Zamek Krzyżacki, poznaliśmy jego historię jako miejsca rezydencji wielkich mistrzów i miejsca rezydencji królów Polski. Z Malborka udaliśmy się na Pola Grunwaldzkie z Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej i Pomnikiem Zwycięstwa Grunwaldzkiego. 

Z Grunwaldu wyruszyliśmy w drogę powrotną do Siedlec, trochę zmęczeni, ale pełni planów na przyszłość – dokąd teraz pojechać ?

Wróciliśmy o 21.15, a na uczestników wycieczki czekali stęsknieni rodzice.

Anna Pliszka, Paweł Jakubik, Tomasz Borkowski

<zobacz foto>

04.10.2010

Dnia 2 października 2010 r. Dyrekcja, Nauczyciele, Absolwenci oraz Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Siedlcach obchodzili Jubileusz 85-lecia Szkoły połączony z IV Zjazdem Absolwentów.

Najliczniejszą grupę uczestników uroczystej gali stanowili niewątpliwie Absolwenci  - na obchody Jubileuszu przybyło ich 120.

Barbara Adamiak

<czytaj więcej>

<zobacz foto>

 

27.09.2010

27 września 2010 odbyły się w naszej szkole obchody Dnia Języków Obcych. W ramach tego dnia były konwersacje z native speakerem oraz montaż słowno muzyczny w różnych językach europejskich (język angielski, język rosyjski, język niemiecki, język włoski).

European Dance & Song show !

Uczniowie z wielu klas przedstawiali scenki, śpiewali w różnych językach, a nawet przedstawiali swoje umiejętności kulinarne (KartofelSalat). Imprezę zaszczycili naszą obecnością pani Teresa Okrasińska  (konsultant metodyczny Oxford), Colin Anderson (Native Speaker) oraz Dyrekcja, grono pedagogiczne i młodzież naszej szkoły. W trakcie imprezy zostali nagrodzeni laureaci różnych konkursów i otrzymali dyplomy oraz cenne nagrody ufundowane przez wydawnictwo Oxford. W roli konferansjerów wystąpili uczniowie klasy Ib Ewelina Izdebska i Kamil Wojciechowski, gościliśmy Lady Olgę (Olga Mirowska IIIa), Lady Martę w Big Big Word a także Beyonce ( Magda Wyrzykowska IVb), która urzekła nas swoim głosem i wprowadziłą w iście melancholijny nastrój. Następnie Emily i jej Kanikuły (Emilia Kalacińska IIIa ) rozbudziły emocje publiczności i niektórych profesorów (nawet do łez). Piosenka Anna Maria w wersji niemieckojęzycznej została pięknie zaśpiewana przez Monique (Monika Złoch IIIa) przy profesjonalnym akompaniamencie naszego Profesora Toma (pana Tomasza Borkowskiego). Na specjalne zaproszenie przyjechał do nas zespół z Włoch „Belle” i zaśpiewał piosenkę „Vollare”, ogromne owację otrzymał duet Olga&Lucas (Olga Mirowska IIIa, Łukasz Kowieński IIf) w polskiej piosence o miłości.

Koordynator Renata Kulik

<zobacz foto>

 
 

27.09.2010

W ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych w naszej szkole odbył się szereg konkursów językowych. Jednym z nich był Szkolny konkurs „Mistrz Ortografii” w klasach pierwszych zorganizowany przez panią Aleksandrę Radzikowską.

W konkursie zmagało się 30 uczniów ze wszystkich klas pierwszych. Za zadanie mieli poprawnie (pod względem ortograficznym i interpunkcyjnym) odtworzyć tekst odczytany dwa razy przez lektora. Tekst ów dotyczył Internetu przyszłości.

Cenne nagrody w postaci słowników oraz książek przydatnych w dalszej nauce języka angielskiego ufundował sponsor konkursu, wydawnictwo Oxford University Press.

Aleksandra Radzikowska

<zobacz foto>

 
 

24-25.09.2010

 

W dniach 24 i 25 września 2010 liczna grupa uczniów Ib uczestniczyła w wolontariacie zbierając żywność dla potrzebujących od 9.00 do 18.00 w sklepach Carlos i Hala Targowa przy ulicy Armii Krajowej. Wszyscy uczniowie robili to z potrzeby serca i nazbierali bardzo dużo…!
 

Renata Kulik

 
 

23.09.2010

Dnia 23  września odbył się I etap – szkolny Ogólnopolskiego Konkursu Debat – AD REM. Z testem kwalifikacyjnym zmierzyli się wszyscy uczniowie klas: IIa, IIb, IIIa, IIIb, IVa, IVb. Test weryfikował wiedzę uczniów z zakresu funkcjonowania gospodarki rynkowej oraz znaczenia własności prywatnej i prywatyzacji w gospodarce.

Uczniowie, którzy zakwalifikują się do II etapu – międzyszkolnego w trzyosobowych zespołach będą rozwiązywali zadanie problemowe dotyczące tematyki prywatyzacji.

Konkurs jest organizowany przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości pod patronatem Ministra Skarbu Państwa Aleksandra Grada. Koordynatorem szkolnym jest p. Grażyna Lech.

Grażyna Lech

 
 

23.09.2010

 

Jak dobrze zaplanować maturę? Jaki kierunek i na jakiej uczelni warto studiować? Czego oczekują od kandydatów pracodawcy? Pełną wiedzę na ten temat uczniowie klas maturalnych IV A i IV L mogli uzyskać w czasie Warszawskiego Salonu Maturzystów „Perspektywy” 2010 w dniu 23 września na Politechnice Warszawskiej.

Jednodniowy wyjazd zakończyliśmy spacerem w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie.

Joanna Kot

<zobacz foto>

 
 

23.09.2010

Dnia 23 września  klasa IV B T i klasa III E LP pod opieką p. E. Biernackiej, p. W. Wyrębek i p. A. Sempruch   uczestniczyły w Salonie Maturzystów Perspektywy 2010 – Warszawa. Maturzyści mogli zapoznać się z bogatą ofertą  wyższych uczelni publicznych i niepublicznych z całej Polski  oraz otrzymać liczne  materiały dotyczące studiowania na poszczególnych interesujących ich kierunkach studiów.

Uczniowie wysłuchali również wykładu „ Matura 2011. Jak przygotować się do egzaminu maturalnego z matematyki” prowadzonego przez eksperta z OKE p. M. Pacholaka.

Korzystając z pięknej pogody  młodzież odwiedziła Starówkę i Krakowskie Przedmieście. Teraz pozostaje tylko wziąć się do nauki.

Agnieszka Sempruch

<zobacz foto>

 
 

22.09.2010

22 wrzesnia 2010 r., jak każdego roku byliśmy na wycieczce w Lublinie na pokazach z fizyki, które odbywają się na UMC-S. Obejrzeliśmy doświadczenia, które wyjaśniały miedzy innymi: magiczne zjawiska wykorzystując optykę geometryczną, skutki działania siły dośrodkowej. Widzieliśmy jaki jest efekt „zetknięci” się wrzątku i ciekłego azotu, miniaturę wahadła Foucaulta, którego ruch dowodzi, że Ziemia obraca się wokół własnej osi i wiele innych ciekawych zjawisk fizycznych.

Skorzystaliśmy również z możliwości zwiedzenia Starego Miasta w Lublinie, a także muzeum na Majdanku, które zrobiło duże wrażenie na tych, którzy byli tam pierwszy raz.

Jolanta Iwaniuk

<zobacz foto>

 
 

22.09.2010

 

W dniu 22 września  uczniowie klasy IVc, III g, IIIf  pod opieką pani Anety Baran, Małgorzaty Hołubiec i pana Andrzeja Kowalczyka wzięły udział w wyjeździe do Warszawy na Warszawski Salon Maturzystów Perspektywy 2010. Podczas dwóch dni Warszawskiego Salonu Maturzystów swoją ofertę prezentowało ponad 70 publicznych i niepublicznych szkół wyższych, policealnych i instytucji edukacyjnych. Poza stołecznymi uczelniami o licealistów z Mazowsza zabiegają także szkoły wyższe z Krakowa, Lublina, Łodzi, Siedlec i Wrocławia. Mazowiecka odsłona Salonu została przygotowana we współpracy z Konferencją Rektorów Uczelni Warszawskich i Okręgową Komisją Egzaminacyjną w Warszawie. Odbywała  się w dniach 22-23 września na Politechnice Warszawskiej.

Po odwiedzeniu targów uczniowie udali się na krótki spacer po cmentarzu na Powązkach.

Aneta Baran, Małgorzata Hołubiec

<zobacz foto>

 
  31.08.2010

Trwa remont sali gimnastycznej. Planowany termin oddania to 15 września 2010 r.

Nie możemy się doczekać!

Barbara Adamiak

 
 

30.08.2010

Od 30 sierpnia br. uczniowie którzy zakwalifikowali się do udziału w projekcie "Europejska praktyka zawodowa gwarancją lepszej pracy" rozpoczęli 100-godzinny kurs języka włoskiego w tym zawodowego.

Kurs językowy będzie trwał aż do wyjazdu uczniów na praktykę zawodową do Włoch.

Kamila Wereszczyńska